четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самуел Жбогар: Циљ дијалога Београда и Приштине је да се постигну нормални односи и могућност приступања Косова ЕУ
Хроника

Самуел Жбогар: Циљ дијалога Београда и Приштине је да се постигну нормални односи и могућност приступања Косова ЕУ

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. октобар 2014.

Београд -- Шеф Канцеларије ЕУ на КиМ Самуел Жбогар рекао је да ЕУ није договорио статус Косова, али да је спровођење Бриселског споразума услов за придруживање Србије.

Он је навео да ће се то разматрати у оквиру поглавља 35, као и за напредак Косова, у виду одредбе Споразума о стабилизацији и придруживању.

"Делим сан о европској будућности и Србије и Косова и мислим да то није само сан, већ и реална могућност", рекао је Жбогар.

Шеф Канцеларије ЕУ на КиМ је оценио да је можда претерано очекивати да Срби и косовски Албанци постану пријатељи и савезници, али да је циљ дијалога Београда и Приштине нормализација односа.

Циљ дијалога Београда и Приштине је, према његовим речима, пре свега "нормалност" - да се постигну нормални односи између Београда и Приштине, нормална могућност приступања Косова ЕУ, нормална ситуација на самом Косову.

Он је рекао да је процес нормализације "маратон", који обухвата три фазе, прва је било постизање Бриселског споразума, друга ће бити имплементација, а трећа консолидација дијалога.

"Дијалог не сме да остане само на политичком нивоу као што је сада, већ мора да пређе и на ниже нивое, мора се разговарати о проблемима локалне заједнице, председника општина. Дијалог ће бити потребан и у будућности, а потом ће уследити имплементација, где је потребно укључити локално становништво. Посланици Српске листе мораће да се ангажују у новој влади у Приштини, што ће пренети дијалог и на локални ниво“, истакао је Жбогар.

Шеф Канцеларије ЕУ на КиМ је навео да ће на крају бити консолидација дијалога, која подразумева спајање цивилних друштава, медија, ангажовање посланика и пословних људи, што је, према његовим речима, једини начин да се постигне дугорочна нормализација односа.

Жбогар је истакао и да је дијалог омогућио напредак на европском путу - Србија је добила статус кандидата, а Косово Споразум о стабилизацији и придруживању.

“Дијалог је повезан с процесом евроинтеграције, а од имплементације зависи даљи напредак“, нагласио је Жбогар.

Шеф Канцеларије ЕУ на КиМ је другог дана Форума говорио на панелу "Срби и Албанци 2025. као пријатељи и савезници: како постићи ово?", где је говорио и директор Канцеларије Владе Србије за КиМ Марко Ђурић.

Београдски безбедносни форум, у организацији Београдског фонда за политичку изузетност, Европског покрета у Србији и Београдског центра за безбедносну политику, који је окупио 450 учесника, траје до 2. октобра.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер