петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Само три године након што је преименовао главни град по одлазећем лидеру Назарбајеву, председник Казахстана Токајев променио мишљење и престоници вратио име - Астана
Хроника

Само три године након што је преименовао главни град по одлазећем лидеру Назарбајеву, председник Казахстана Токајев променио мишљење и престоници вратио име - Астана

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2022.

 Само три године након што је преименовао главни град по одлазећем лидеру Нурсултану Назарбајеву, председник Казахстана Касим-Жомарт Токајев променио је мишљење и престоници вратио име - Астана.

Касим-Жомарт Токајев прихватио је предлог групе казахстанских посланика да се Нурсултану врати некадашњи назив Астана, објавио је на Фејсбуку портпарол председника Казахстана, Руслан Жилдибај.

Промена стиже услед низа низа уставних реформи усвојених на јунском референдуму, када је дугогодишњем лидеру одузет посебан статус "доживотног вође".

Један од првих поступака Токајева, након што је наследио Назарбајева 2019. године, био је да име главног града промени из Астане у Нурсултан, као гест оданости човеку који је владао Казахстаном три деценије.

Астана, што на казашком значи престоница, град је који је изграђен плански, са модерном архитектуром која се пореди са Дубаијем.

Назарбајев је преселио главни град из Алматија у Астану 1997. године.

Искористивши богатство земље, која је највећи произвођач енергије у региону, ангажовао је стране архитекте за изградњу града на казахстанској степи, где температуре могу да се крећу од минус 35 до плус 35 степени Целзијуса.

Иначе, најозбиљнији изазов руководству земље од стицања независности 1991. догодио се у јануару. Почео је као противљење повећању цена горива и прерастао у нереде у којима је погинуло најмање 230 људи.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер