среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самит Кине, Јапана и Јужне Кореје
Хроника

Самит Кине, Јапана и Јужне Кореје

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 30. мај 2010.

Премијери Кине и Јапана, Вен Дјиабаои Јукио Хатојама, и јужнокорејски председник Ли Мјунг-бак започели су дводневни самит који ће бити посвећен све већој напетости у односима Северне и Јужне Кореје.

На почетку састанка који се одржава на јужнокорејском острву Џеџу, премијер Хатојама изразио је снажну подршку Јапана напорима Сеула да, путем међународне сарадње, казни Северну Кореју због потапања њеног ратног брода.

Кинески премијер изразио је саучешће због погибије 46 морнара са брода Чеонан, који је потопљен 26. марта. Вен Дјиабао је у петак у Сеулу изјавио да Кина осуђује сваки потез којим се угрожавају мир и стабилност на Корејском полуострву. После међународне истраге закључено је да је јужнокорејски брод потонуо пошто га је торпедовала севернокорејска подморница, али Пјонгјанг одбацује тај извештај као неистинит.

Севернокорејски генерал Пак Рим Су изјавио је да је јужнокорејска „измишљотина“ о потапању брода Чеонан довела Корејско полуострво на ивицу рата.

Јужнокорејски медији преносе да су јужнокорејски војници и америчке снаге стациониране у земљи у стању појачане приправности.

Раније ове недеље, севернокорејска државна Централна новинска агенција пренела је изјаву једног војног коментатора да истрага несреће брода Чеонан није била објективна, будући да су међународни тим чинили истражитељи јужнокорејских савезника – САД, Британија и Аустралија.

Јужна Кореја, Јапан и САД апеловали су на севернокорејског савезника Кину да осуди потапање брода и подржи иницијативе у Савету безбедности УН за кажњавање Северне Кореје. Премијер Вен каже да ће његова влада размотрити налазе међународне истраге и заузети “објективан и праведан став.”

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер