четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самит Групе 7 у Великој Британији: Најављено окретање леђа угљу и милијарда вакцина за сиромашније
Хроника

Самит Групе 7 у Великој Британији: Најављено окретање леђа угљу и милијарда вакцина за сиромашније

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 13. јун 2021.

„Ово је још један корак ка вакцинацији свих на свету“, рекао је британски премијер Борис Џонсон на завршној конференцији за медије самита Групе 7 која се ове године одржава у Корнволу, у Енглеској.

Самит Групе 7 одржава се у Карбис беју у Корнволу, на југозападу Енглеске

Чланице Групе 7, Велика Британија, Канада, Немачка, Сједињене Државе, Француска, Италија и Јапан, обећале су да ће обезбедити милијарду вакцина за сиромашније земље у 2022. години.

Група 7 је обећала и да ће окренути леђа постројењима за производњу угља, осим ако не буду имала технологију којом би спречила емисију угљеника.

Земље чланице усвојиле су и план заједничког деловања како би смањиле утицај Кине на остатак света.

Кина је упозорила лидере Групе 7 да су дани када је „мала“ група држава одлучивала о судбини целог света одавно прошли.

Група 7 је најавила да ће радити на томе да 40 милиона девојчица широм света крене у школу.

После три дана састанака, прављења планова и обећања, лидери најразвијених земаља спремају се да напусте југозапад Енглеске. Ово су главне теме о којима су дискутовали.

Вакцинација и пандемија

„Биће то највећи медицински подвиг у историји“ – овим речима британски премијер Џонсон описао је план Групе 7 да у 2022. години сиромашнијим државама донира милијарду вакцина.

Међутим, Светска здравствена организација је саопштила да је свету што пре потребно 11 милијарди вакцина против вируса корона.

Министар спољних послова Велике Британије Доминик Раб рекао је „свет променио брзину“ вакцинације након што је Група 7 обећала милијарду доза.

„Свет ће направити корак напред када је вакцинација у питању уз помоћ милијарде вакцина“, рекао је Раб.

Удружење 75 добротворних организација, укључујући удружење Спасимо децу, саопштило је да Група 7 није предузела потребне мере како би свет победио пандемију вируса корона, али и климатске промене.

„Ово је пропуштена прилика која ће остати записана и историји, људи широм света и даље су усред кризе“, рекла је Кирсти Мек Нил из удружења Прекинимо кризу (Црацк тхе Црисес).

Ово удружење се бави питањима климатских промена и наводи да преставља 12 милиона људи широм Велике Британије.

Климатске промене: Упозорење Дејвида Атенбороа и окретање леђа угљу

Дејвид Атенборо се обратио учесницима самита путем видео линка

Климатске промене биле су једна од кључних тема тродневног самита.

Природњак Дејвид Атенборо упозорио је лидере Групе 7 да се суочавају са најважнијим одлукама у људској историји.

Група Г7 обећава да ће окренути леђа постројењима за производњу угља, осим ако не буду имала технологију којом би спречила емисију угљеника.

Обавештење о угљу стигло је из Беле куће, а у њему се наводи да је ово први пут да су се лидери богатих држава обавезали да ће задржати предвиђени раст глобалне температуре на 1,5 степен.

То захтева доношење низа хитних политика, међу којима је главна постепено укидање сагоревања угља, осим ако не укључује технологију која спречава емисију угљеника.

Угаљ је најпрљавије гориво на свету, а окончање његове употребе еколози сматрају великим кораком, али такође желе гаранције да ће богате земље испунити претходна обећања да ће сиромашнијим земљама помоћи да се носе са климатским променама.

Г7 ће прекинути финансирање нове генерације производње угља у земљама у развоју и понудити скоро три милијарде долара да престану са коришћењем овог горива.

Они ће се обавезати да ће заштитити 30 одсто светских копнених и морских подручја до 2030. године и преполовити емисије до 2030. године, у односу на ниво из 2010. године.

Велика Британија је већ премашила ту обавезу.

„Данас је природни свет у великој мери смањен. Наша планета се брзо загрева. То је несумњиво. Наша друштва и нације су неједнаке и то се, нажалост, јасно види“, рекао је Атенборо светским лидерима у видео поруци.

Оочекује се и да ће Група 7 поступно укинути аутомобиле на бензин и дизел.

Кина, која је према једном извештају била одговорна за 27% светских гасова са ефектом стаклене баште 2019. године – највише од свих земаља – није део Групе 7.

Утицај Кине – више новца за развој инфраструктуре у земљама у развоју

Другог дана самита, у недељу, Група 7 је саопштила да ће усвојити финансијски план који треба да одговори на повећан утицај Кине на земље у развоју.

Овим планом, најразвијеније земље би требало да обезбеде финансијску помоћ земљама у развоју за инфраструктурне пројекте, као алтернативу већ постојећем кинеском програму финансирања сиромашнијих земаља.

Кина је упозорила лидере Ггрупе 7 да су дани када је „мала“ група држава одлучивала о судбини целог света одавно прошли, рекао је портпарол кинеске амбасаде у Лондону.

Група 7 је саопштила да ће план за подршку изградње инфрастуктуре земаља у развоју понудити партнерство „високог стандарда и транспарентности“.

Међутим, детаљи о томе како би инфраструктурни пројекти били финансирани нису објављени.

Чини се да још нема консензуса међу лидерима Групе 7 о томе да ли је Кина партнер, конкуренција или безбедносна претња, пише ББЦ дописник Роб Ватсон.

Роштиљ на плажи и мере против вируса корона

Самит је одржан тик уз обалу, у Корнволу, у Енглеској, а кабинет премијера Велике Британије одговорио је на критике да роштиљ коме су присуствовали лидери Групе 7 у суботу није био по прописима за сузбијање ширења вируса корона који тренутно важе у Енглеској.

На роштиљу је било мање од тридесет људи, а сви су држали дистанцу и поштовали мере, саопштио је портпарол премијера.

Сви који су присуствовали самиту морали су да прате строг режим тестирања, али напољу су била дозвољена „опуштена окупљања“, додаје се у саопштењу.

(Би-Би-Си)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер