четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Самит Г20: Хиљаду милијарди долара за борбу против кризе
Хроника

Самит Г20: Хиљаду милијарди долара за борбу против кризе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. април 2009.
ЛОНДОН – Лидери Групе 20 индустријски најразвијенијих земаља света и држава са привредама у наглом успону (Г20) сложили су се данас да издвоје билион (хиљаду милијарди) долара за борбу против најтеже економске кризе у последњих осам деценија. На самиту у Лондону, они су иницирали борбу против „пореских рајева” и договорили јачање контроле тзв. хеџ фондова (којима се инвеститори штите од пословног ризика) и агенција за кредитни рејтинг.

 „Ово је дан када се свет ујединио да се избори са глобалном рецесијом - не речима, већ планом за глобални опоравак и реформу с јасним роковима”, изјавио је на конференцији за штампу по окончању скупа његов домаћин, британски премијер Гордон Браун.

Светска тржишта реаговала су позитивно - индекс најлукративнијих европских компанија ЕуроФирст 300 скочио је пет процената, јапански Никеи је добио 4,4 одсто на вредности, а амерички Насдак четири и Дау Џонс 3,6 одсто.

Браун је рекао да „нема брзих поправки”, али да ће данас донете одлуке „скратити рецесију и сачувати радна места”.

У коминикеу, усвојеном на крају скупа наводи се да ће „концентрисане мере држава Г20 подићи светску привреду за четири процента до краја следеће године”.

Према недавно објављеним проценама Међународног монетарног фонда (ММФ), глобална привреда ће ове године имати негативан раст. Предузимамо мере без преседана, које ће спасти или створити милионе радних места, којих иначе не би било, и које ће, до краја следеће године подићи светску привреду за четири процента и убрзати прелазак на 'зелену' економију, наведено је у коминикеу.

Француски председник Никола Саркози је оценио да су резултати скупа бољи него што су учесници и замишљали. Алудирајући на кључне захтеве Француске и Немачке, које су се залагале за мање улагања у „пакете” за стимулацију националних економија, а већу регулацију глобалног финансијског система, Браун је рекао да су се лидери Г20 сложили да „више неће бити пореских рајева”, односно држава које, на захтев других држава, не пружају информације о банкарским рачунима њихових грађана, чиме омогућавају избегавање плаћања пореза.

„Банкарска тајна је прошлост и њој се мора стати у крај”, рекао је Браун.

Он је додао да су се учесници самита сложили да издвоје додатна средства у ММФ и друге међународне финансијске институције, чиме ће светској економији на располагању бити билион (хиљаду милијарди) долара за борбу против кризе. Ова средства ће укључити 250 милијарди долара тзв. специјалних права вучења ММФ-а. „Тај новац ће бити доступан свим чланицама ММФ-а”, рекао је Браун.

Уз то, средства ММФ-а ће бити утростручена, са око 500 милијарди свежег новца, на већ постојећих око 250 милијарди. Око 40 милијарди свежег новца уплатиће Кина.

Г20 су од ММФ-а такође затражили да продајом злата из сопствених резерви подигне вредност средстава намењених најсиромашнијим земљама, тешко погођеним кризом.

Лидери Г20 су договорили и пакет, вредан 250 милијарди долара у наредне две године, како би се потпомогли токови трговине у свету, која жестоко трпи због глобалне кредитне кризе.

(Танјуг-Екос)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер