среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Шаип Камбери: Непоказивањем воље да се реше основни проблеми Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, држава оставља утисак да нас заправо и не жели
Хроника

Шаип Камбери: Непоказивањем воље да се реше основни проблеми Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, држава оставља утисак да нас заправо и не жели

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 08. август 2018.

Председник општине Бујановац Шаип Камбери је изјавио у Дану уживо да дугорочно непоказивање воље да се реше основни проблеми Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, односно да се они интегришу у друштво, оставља утисак да их држава заправо и не жели.

Он је подсетио да је на скупштини албанских одборника Прешева, Бујановца и Медвеђе, која координира политичке одлуке Албанаца у том региону, усвајањем политичке декларације од свих учесника бриселског дијалога затражено да се и њихови проблеми укључе у процес дијалога.

"Сматрамо да неће постојати потпун споразум између Косова и Србије, неће бити стабилности уколико се не реше или се оставе по страни животна питања која муче Албанце тог региона, а која већ 17 година у дијалогу с Београдом не успевамо да решимо", оценио је Камбери.

Он је рекао да су на састанку с председником Косова Хашимом Тачијем изнели захтеве да се инсистира да права Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи буду део дијалога у Бриселу.

"Касније је дошла идеја да се кроз корекцију граница пронађе решење", каже он.

Говорећи о проблемима Албанаца у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи, Камбери је рекао да су државне институције које делују на локалу "етнички чисте, односно без Албанаца или је њихов број симболичан", као и да постоје велики проблеми у области образовања, попут непризнавања диплома и недостатка уџбеника.

Камбери каже да је његова странка кроз сарадњу с институцијама и учешћем у њиима покушала да допринесе побољшању положаја Албанаца.

"Нисмо успели. Једини наш посланик гласао је и за претходну владу коју је предводио Александар Вучић, као и за реформисану на челу са Аном Брнабић. Имали смо разговоре 4. јуна прошле године са председником и премијерком два пута, међутим и поред обећања да ће почети процес интерграције Албанаца није решен проблем, а ни фамозни план Владе од седам тачака из 2013. није остварен", каже Камбери.

Он оцењује да идеја о корекцији граница није нова и наводи став о "историјском разграничење с Албанцима" који заступа министар спољних послова Ивица Дачић.

"То што он заговара за нас је неприхватљиво. Уколико се питање Прешевске долине постави у бриселском дијалогу мора се поставити као целовито, јер ће парцијална решења сигурно довести до хуманитарних катастрофа где ће се људи иселити", сматра он.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер