среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Садржај уговора о НИС-у
Хроника

Садржај уговора о НИС-у

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 24. децембар 2008.

Уговор о продаји НИС-а јуче је парафиран, пошто је постигнут договор о свим спорним детаљима, а трансфер власништва трајаће највероватније више месеци.

Продајна цена НИС-а је 400 милиона евра, а уговорено је да изградња Јужног тока буде завршена до краја 2015. године.

Инвестиције у НИС биће повећане са 500 на 550 милиона евра, а Руси неће имати монопол у производњи нафте до 2014. како су тражили, већ само до краја 2010. године.

Од те се суме, ће како преноси Бета, у реконструкцију и модернизацију рафнинерија до 2012. године биће уложено 487 милиона евра, док ће у заштиту животне околине бити инвестирано 60 милиона евра.

У случају да се не испуне инвестиционе обавезе уговор се раскида, а купац, односно "Гаспромњефт" као кћерка фирма "Гаспрома", исплаћује укупну купопродајну цену и продавцу, Републици Србији, "препушта своје право на пакет акција" и обавезе које из тога проистичу.

Није прецизирано какве гаранције даје купац за испуњавање појединих инвестиционих обавеза у предвиђеним роковима.

У уговору је наведено  да у случају да дође до загађења животне средине проузрокованог застарелошћу опреме НИС-а и његових зависних предузећа, у периоду док се не оконча модернизација опреме у складу са уговором, против НИС-а се неће примењивати никакве санкције.

Купац није ослобођен одговорности у случају да дође до индустријских хаварија.

Прецизирано је да је укупна одговорност продавца не може прећи 25 одсто од купорпдајне цене у случају да мора да надонади штету за повреду неке од одредби уговора.

Обе уговорне стране су сагласне да се на уговор о продаји НИС-а неће примењивати Закон о приватизацији, што се односи и на евентуални раскид уговора.

У споразум ће, према Итар тасу, ући и обавеза "Гаспрома" да до краја 2012. не сме да отпушта раднике НИС-а, а да ће радницима који одлуче да напусте компанију, исплаћивати надокнаду од 750 евра по години радног стажа.

Тиме се приводи крају вишемесечни посао око енерегетског споразума Србије и Руске Федерације, који је проузроковао различита реаговања на српској политичкој сцени и довео до одступања једног потпредседника владе из преговарачког тима (министар економије Млађан Динкић).

Око "посла столећа" није било једногласја у владајућој коалицији, али ни у опозицији, па је тако посланик ДСС Ненад Поповић оценио да је у питању најбољи економски споразум који је Србија потписала у последњих 50 година и да то "није српско руски гасовод, већ европско-руски, у коме учествује седам земаља ЕУ, а једина земља која је на траси а није из ЕУ је Србија".

Шеф посланичке групе ЛДП Чедомир Јовановић сматра пак да се посао са Русијом завршава "великим скандалом што је прави опис политичког уговора који ће склопити Тадић и Медведев, мимо сваког интереса Србије".

Драган Тодоровић, шеф посланичке групе Српске радикалне странке, рекао је да та странка није учествовала у преговорима са руском страном и да не може да каже да ли је задовољан или не.

"Ми смо гласали за Нафтно-гасни споразум и претпостављам да је све ово што се сада ради у складу са споразумом који је ратификовала Скупштина и очекујем од Владе да нам достави прецизне информације о уговору", рекао је Тодоровић.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер