Хроника

САД: Доналд Трамп и Џо Бајден у првој председничкој дебати; Бајден: Трамп је најгори председник кога је ова земља икада имала; Трамп: Моја администрација обавља сјајан посао

Штампа
уторак, 29. септембар 2020.

Председник Доналд Трамп и демократски председнички кандидат Џо Бајден у првој председничкој дебати 2020. на кампусу Универзитета Кејс Вестерн Ризерв у Кливленду у Охају, 29. септембра 2020.

Републикански председник Доналд Трамп и његов демократски противкандидат Џо Бајден противкандидат, бивши потпредседник Џо Бајден суочили су гледишта у првој председничкој дебати, пет недеља уочи избора 3. новембра. Прву дебату обележила су честа прекидања и снажне међусобне оптужбе, док су кандидати дебатовали о пандемији коронавируса, економији и Врховном суду.

ТВ дуел је одржан у Кливленду у Охају, граду на средњем западу Америке. Модератор дебате, коју је према проценама пратило 100 милиона Американаца, био је новинар Фокс Њуз Крис Валас.

Двојица кандидата се нису руковала због поштовања друштвене дистанце, а ТВ дуел је убрзо постао веома ужарен, и према оцени бројних коментатора прерастао у најхаотичнију дебату у новијој историји. Кандидати су се често надвикивали, а председник Трамп прекидао бившег потпредседника док је модератор Валас покушавао да успостави ред. У једном тренутку Бајден је рекао Трампу: "Хоћеш ли ућутати, човече?"

“Чињеница је да сви знају да је све што је до сада рекао једноставно лаж. Ја нисам дошао овде да указујем на његове лажи. Сви знају да је он лажов", такође је рекао Бајден.

Одговор на пандемију

Трамп и Бајден почели су веома брзо међусобне нападе, говорећи о пандемији коронавируса у САД, које сада имају највећи број смртних случајева на свету са више од 205.000 умрлих.

Демократски кандидат Џо Бајден у првој председничкој дебати у Кливленду у Охају, 29. септембра 2020.

“Председник нема план", рекао је Бајден, који се током дебате неколико пута, гледајући право у камеру, обратио директно Американцима. "Знао је да је вирус смртоносан и није вам рекао о томе". Бајден је рекао да је председник "чекао и чекао" да реагује када је вирус дошао до Америке, и да су га више бринули економија и берза него што је радио на томе да заустави ширење вируса. Трамп је одговорио да његова администрација обавља сјајан посао и да нас "само неколико недеља дели од вакцине."

Врховни суд

Прва тема вечери био је Трампов предлог конзервативне судије Ејми Кони Берет за Врховни суд, у којем треба да замени легендарну Рут Бејдер Гинзберг која је била централна личност либералног крила суда. Председник Трамп рекао је да је његово право и обавеза да постави новог судију Бранио је брзо именовање речима: "Ми смо победили на изборима и зато имамо право да бирамо", док је демократа Бајден поручио да треба сачекати резултат председничких избора како би грађани Америке такође имали утицај на избор судије Врховног суда, који доноси одлуке о најважнијим питањима у земљи, између осталог праву на абортус и судбини закона о приступачној здравственој заштити - Обамакер.

Бајден је оценио да Трамп жури да постави судију Берет како би укинуо Обамакер и оставио милионе Американаца без здравственог осигурања.

Питање Трампових пореза

Модератор Крис Валас питао је председника Трамп о извештају Њујорк Тајмса да је 2016. и 2017. године платио само 750 долара у федералном порезу на приходе. "Платио сам милионе долара", одговорио је Трамп. "Једне године сам платио 38 милиона, једне године сам платио 27 милиона."

На сам дан дебате, Џо Бајден објавио је своје пореске пријаве за 2019. годину, које показују да су он и његова супруга Џил платили скоро 300.000 долара пореза прошле године.

Трамп је одбио да одговори колико је тачно платио федерални порез, и инсистирао на томе да је искористио легалне пореске олакшице на шта је Бајден изјавио да је "Трамп најгори председник кога је ова земља икада имала."

Расни односи, ред и закон

Расправа о расним питањима била је подједнако ужарена. Трампу је постављено питање да ли је спреман да осуди белачке супремационисте и наоружане групе које су допринеле нередима на протестима против расне неједнакости широм земље.

"Рекао бих да скоро све што тренутно видимо потиче од левог крила, не од десничара", констатовао је Трамп.

Раније током вечери, председник је оптужио Џоа Бајдена да има дуг према "социјалистима унутар Демократске партије" и да ће лево крило странке покушати да га контролише, на шта је Бајден одговорио: "Ја сам Демократска странка сада".

Легитимитет избора

На крају вечери, када је модератор питао обојицу кандидата да ли ће признати пораз и позвати своје присталице да буду мирне, у случају да изгубе на изборима, Бајден је сложио да не би прогласио победу док сви гласови не буду пребројани, и да ће прихватити вољу бирача. Председник Трамп је поново изразио сумњу да ће гласање путем поште бити поштено, и поручио својим присталицама да "иду на биралишта и пажљиво посматају шта се догађа."

Климатске промене

Председник Трамп рекао је да сматра да људи својим активностима "донекле доприносе" климатским променама али да не подржава стриктну регулативу, делом због негативних последица по бизнис. На питање зашто је предузео кораке као што је повлачење САД из Париског климатског споразума, Трамп је поновио свој аргумент да такви споразуми "доводе до огромног скока цене енергената."

Лични напади

Џо Бајден поменуо је свог сина Боа Бајдена, док је критиковао председника Трампа што је, наводно, припаднике америчке војске који су изгубили живот, назвао "лузерима". Бајден је свог сина Боа, који је преминуо од рака 2015. назвао херојем.

Трамп је, међутим, дискусију скренуо на Бајденовог другог сина, Хантера, кога је оптужио да је зарадио милионе долара у страним земљама, укључујући и Кину, док је радио као консултант у време док је његов отац био потпредседник САД.

Трамп је такође рекао да је Хантер Бајден отпуштен из војске због употребе кокаина. Бајден је демантовао да је његов син избачен из војске а затим се обратио директно грађанима Америке. Рекао је да је Хантер, као и многи Американци данас, имао проблем са дрогом, да је радио на томе и решио проблем зависности. "Поносан сам на свог сина", додао је.

Гости у студију

Дебату у студију уживо је пратила мала група гледалаца, међу којима су, традиционално, били гости двојице кандидата.

Међу Трамповим гостима је Ен Дорн, чији је супруг, пензионисани полицајац, убијен у протестима противг расизма у Сент Луису у јуну, будући да председник у својој кампањи стално наглашава тему "реда и закона", и оптужује Бајдена да толерише анархију и пљачке по америчким градовима. Још један Трампов гост је бивши градоначелник Њујорка Руди Ђулијани, који је имао централну улогу у покушају да се "ископају" компромитујући подаци о Бајденовом сину Хантеру и његовим пословањима у Украјини.

Међу Бајденовим гостима је Кристин Уркиза, чији је отац, Трампова присталица, преминуо од коронавируса након што је одбацио озбиљност пандемије. Међу гостима су и двоје локалних становника, Гурни Грин, власник малог предузећа и Џејмс Еваноф, члан синдиката радника индустрије челика, који представљају радничке породице за које се Бајден бори, саопштено је из изборног штаба бившег потпредседника.

Бајден већ недељама одржава предност од 7 процената над Трампом у националним анкетама, због чега Трампу прети опасност да постане трећи председник у протекле четири деценије који је изгубио борбу за други четворогодишњи мандат. Међутим, трка је тесна у неколико пресудних држава због чега постоји и могућност да би Трамп могао да поново освоји мање директних гласова Американаца - као што је био случај против демократе Хилари Клинтон 2016 - па опет освоји потребну већину електорских гласова да однесе победу.

Амерички председник Доналд Трамп и његов противкандидат на председничким изборима 3. новембра, демократа Џо Бајден суочиће се вечерас први пут.

Прва председничка дебата ових избора биће одржана у Охају и биће једна од три током презизборне кампање. И Бајден и Трамп су најавили да се радују дебати, а гледаоци ће сат и по имати прилику да гледају сучељавање демократског кандидата и републиканског председника.

Кад почиње и где се одржава

Дебата почиње у 21х по локалном времену на Кејс Вестерн Ризрв универзитету у Кливленду, Охајо.

Охајо је последњих 20 година “неодлучна” држава где једнаке шансе имају и демократе и републиканци, мада је на последњим изборима Трамп тамо победио. Познаваоци прилика кажу да ове године, Охајо нагиње ка републиканцима због своје “беље” и стгарије популације у поређењу са остатком САД.

Модератор дебате

Модератор дебате биће водитељ Фокс Њуза Крис Волас који важи за релативно независног, искусног новинара који је, иако је његов канал наклоњенији Трампу, намучио председника интервјуишући га у јулу и постављајући му незгодна питања о коронавирусу и његовом хвалисању о сјајним резултатима на когнитивном тесту. Непотребно је речи да Волас није омиљен Трампов новинар.

Формат дебате

Дебата је организована у шест 15-минутних сегмената. Трајаће 90 минута, неће бити уводног обраћања и прво питање иде Трампу.

Мере заштите од короне

Подијуми на којима ће стајати Бајден и Трамп биће удаљени, а двојица кандидата се неће руковати пре почетка расправе. Број публике је такође ограничен на 60 до 70 особа, много мање него у “нормалним” временима.

Теме расправе

Волас је најавио да је изабрано шест тема за дебату:

– Минули рад председника Трампа и бившег потпредседника Бајдена
– Врховни суд
– Коронавирус
– Економија
– Раса и насиље на улицама
– Интегритет избора

Припрема кандидата

Бајден је рекао да се данима припрема за дебату и да је са саветником у кампањи и бившим саветником у Белој кући Бобом Бауером организовао више дебата где је Бауер изигравао Трампа.

Трамп се ослања на подсетнике и снимке и избегава традиционалне пробе дебате, мада је рекао да су му бивши градоначелник Њујорка Рудолф Ђулијани и бивши гувернер Њу Џерсија Крис Кристи помогли да се припреми, док су његови сарадници проучавали Бајденове “дебатне навике” и опремили председника “арсеналом” материјала.

(Глас Америке, Нова.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]