четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД траже "слободу Интернета" у арапским земљама
Хроника

САД траже "слободу Интернета" у арапским земљама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 17. фебруар 2011.

После изузетно бурних месец дана у арапским земљама, Тунису, Египту, Јемену, Јордану, Бахреину и током најновијег обрачуна иранске владе са опозиционим лидерима у тој земљи, влада САД је саопштила да ће ове године дати 25 милиона долара као помоћ дисидентима у земљама чије режиме Америка сматра аутократским да би им помогла да се одупру репресији тамошњих власти.

Државни секретар Хилари Клинтон је, представљајући ову одлуку, рекла да САД пружају технолошка средства и обуку "дигиталним активистима" како би успели да остану "корак испред својих цензора".

Додала је да друштвене мреже на интернету, попут Твитера и Фејсбука, омогућавају да се чује шта жели народ и да се тај нови облик комуницирања више не може зауставити.

"Постављање препрека у покушају да се измени реалност нових комуникација има и своју цену: моралну, политичку и економску. Неке земље ће моћи да поднесу ту цену неко време, али ми верујемо да је ограничавање нових комуникација неодрживо на дужи рок. Земље које кажу да су "отворене за бизнис" али затворене за слободу изражавања, мораће да плате цену кроз: могућности које ће им бити доступне, свој образовни систем, своју политичку стабилност, друштвену покретљивост и свој економски потенцијал", рекла је Хилари Клинтон.

Критичарима овакве америчке политике, који наводе Кину као пример земље која цензурише интернет и економски се развија, Хилари Клинтон је поручила да сматра да ће сваки покушај ограничавања интернета на крају доживети неуспех као што се недавно догодило у Тунису.

Као земљу која покушава да постигне "немогуће" и ограничи критику владе на друштвеним мрежама на интеренту навела је и Сирију и позвала све земље света да се придруже Америци у ставу да "отворени интернет" свакој земљи даје већу снагу и богатију будућност.

Иран

На амерички политику према режимима које Вашингтон сматра аутократским, реаговао је представник за штампу иранског министарства иностраних послова Рамин Мех-ман-параст, позивом САД-у да се не мешају у догађаје на Блиском и Средњем истоку.

"Мислим да све земље овог региона желе да се опресивне државе не мешају, посебно ако знамо како "ционистички режим" крши правила и меша се. Ми желимо да прекинемо зависност и од САД и од ционистичког режима и од њихових присталица", рекао је ирански званичник.

Амерички председник Барак Обама је критиковао Иран рекавши да су власти у Техерану напале мирне демонстранте у својој земљи док су славиле пад Мубаракове владе у Египту.

"Што је важило за Египат треба да важи и за Иран а то је да људи треба да имају могућност да изразе своје мишљење, своје незадовољство и да траже владу која ће у већој мери да им задовољи потребе. Разлика је, међутим, у томе што иранска влада на то одговара пуцајући у народ, тукући га и хапсећи. Надам се да ћемо видети да је ирански народ довољно храбар да изрази своју жељу за већим слободама и владом која га боље представља и да истовремено може да разуме да Америка не може да диктира догађаје у Ирану ништа више него што је то могла у Египту", рекао је Барак Обама.

Америчка дилема

BBC-јев дописник у Вашингтону Ким Гатас јавља да је Обамина влада у деликатном положају у односу на догађаје у северној Африци и на Блиском и средњем Истоку.

"Вашингтон покушава да одржи врло осетљиву равнотежу. Америци је лако да искаже подршку продемократским демонстрантима у Ирану, јер Техеран није амерички пријатељ. Међутим, ствари постају сложеније када демонстранти изађу на улице других градова у региону, у земљама које су амерички савезници. Чини се да председник Обама покушава да бираним речима помогне да се наставе промене у региону а да при том не подржи још један излив народног незадовољства" јавља Ким Гатас из Вашингтона.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер