среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД траже да Пјонгјанг затвори програм обогаћивања уранијума
Хроника

САД траже да Пјонгјанг затвори програм обогаћивања уранијума

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 11. децембар 2011.

ТОКИО – Амерички изасланик Глин Дејвис задужен за разговоре са Северном Корејом допутовао је у Токио где ће у оквиру разматрања наставка дијалога с Пјонгјангом разговарати о његовом повећању производње уранијума и судбинама отетих Јапанаца током 1970-тих и 80-тих година.

Глин Дејвис, који је преузео ту дужност у октобру рекао је раније у Сеулу да Север мора да испоштује споразум из 2005. када је Пјонгјанг обећао да ће да одустане од нуклеарног програма у замену за економску помоћ и међународно признање.

„Ставићемо на пробу саопштење Северне Кореје да су спремни” на дуго времена прекинуте разговоре о нуклеарном разоружању, рекао је Дејвис јавном емитеру НХК.

„Они треба да нас обавесте да су спремни да учине конкретне кораке, како би се исплатио повратак процесу преговора шест држава”, рекао је он. „Уколико то ураде онда су многе ствари могуће”, рекао је Дејвис новинарима, а пренео АФП.

Дејвис, бивши амбасадор у Међународној агенцији за атомску енергију, поред Сеула и Токија посетиће такође и Пекинг на својој првој турнеји по Азији.

Северна Кореја жели да се разговори шест држава наставе без претходних услова и каже да се о њеном програму за обогаћивање уранијума може разговарати на преговорима.

САД и Сеул, међутим, кажу да Север мора да прво покаже искреност за разговоре тако што ће затворити програм обогаћивања уранијума.

Комунистичка држава је напустила разговоре са САД, Кином, Русијом, Јужном Корејом и Јапаном априла 2009. месец дана пре него што је извршила другу атомску пробу.

Представници Вашингтона и Пјонгјанга састали су се два пута у јулу и октобру ради разговора о начину оживљавања шестостраних преговора, али није постигнут напредак.

Пјонгјанг је почетком месеца саопштио да је постигао брзи напредак у обогаћивању уранијума и изградњи новог реактора.

Они су саопштили да обогаћивање служи за добијање струје, али стручњаци страхују да то може дати Северу други начин за производњу атомске бомбе осим већ постојећих плутонијумских бомби.

Јапан је заузео чврст став против Пјонгјанга с аргументацијом да је Северна Кореја раније отела јапанске држављане како би ови обучавали шпијуне са Севера и да још држе Јапанце који би могли да знају неке тајне о режиму изоловане комунистичке државе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер