петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД се свете Шпанији због «издаје» у Ираку и на Косову
Хроника

САД се свете Шпанији због «издаје» у Ираку и на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. новембар 2008.

«Група 20» ће 14. и 15. новембра одржати састанак на којем ће осим «Г8» и представника ММФ-а учествовати и Аргентина, Бразил, Мексико, Кина, Аустралија, Индија, Индонезија, Јужна Кореја, Саудијска Арабија, Јужноафричка Република и Турска.

Mеђутим, на овом самиту, посвећеном борби против финансијске кризе, судећи по свему, неће бити представљена Шпанија. Према неким извештајима, на овоме је инсистирала администрација САД, која није задовољна ставом Мадрида у погледу рата у Ираку и одбијања да се призна независност Косова.

Како пише РБК daily, шпански премијер се не налази на списку званица, без обзира чак и на то што привреда Шпаније заузима осмо место у свету и налази се испред неколико земаља-учесница предстојећег самита.

Обим бруто домаћег производа Шпаније варира око нивоа од 1,44 трилиона долара, што може да се упореди нивоом Канаде и сличнијег показатеља Бразила или Индије. Коначни списак учесника саставила је америчка администрација која има озбиљне претензије према кабинету Хозе Луиса Родригеза Сапатера.

«Пре свега, разлог за овако нешто могла би бити активна позиција Шпаније када је у питању Јужна Америка, која засигурно измиче утицају Вашингтона», каже за РБК daily Јуриј Шевцов, шеф Центра за проблеме европске интеграције у Минску.

Према његовим речима, Мадрид је фактички главни савезник латиноамеричких социјалиста на чијем је челу председник Венецуеле, Хуго Чавез. У Латинску Америку долазе технологије преко шпанских корпорација, а Америци се покушава ограничити приступ.

Бела кућа сматра да активност Мадрида у овој регији прети интересима САД, и то што шпански премијер Сапатеро није позван на новембарски самит треба тумачити управо кроз ову димензију.

Осим тога, Вашингтон је изиритиран понашањем шпанског руководства и по питању неких других ствари – Мадрид је одбио да призна независност Косова и одустао од слања шпанских војника у рат у Ираку, сматра Шевцов.

Карактеристично је да одлуку Американаца није могла да измени чак ни молба председника Француске, Николаса Саркозија и шефа европске комисије Жозе Мануела Барозија, те се Шпанци тако на крају нису ни нашли на списку званица.

«Група 20» основана је још 1999. године, али самит се сада одржава по први пут. Раније су сва питања успевала да се реше на сусретима министара привреде или финансија, међутим најновија финансијска криза већ је изазвала озбиљне промене у привреди низа земаља, приморала шефове држава да разговарају о овом питању путем директних преговора.

Очекује се да ће након самита бити прихваћено свеобухватно решење које одређује стратешки правац деловања за уклањање садашње нездраве ситуације у свету економије, наглашава РБК daily.

РБК daily

 

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер