петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД се повлаче из интервенције, али остају присутне у Либији
Хроника

САД се повлаче из интервенције, али остају присутне у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 03. април 2011.

ТРИПОЛИ - Америчка најава прекида бомбардовање Либије крстарећим ракетама, након већ донете одлуке о повлачењу авијације из састава коалиције која ратује против владе у Триполију, означава успех напора САД да се у тој кризи држе у сенци, а у први план истуре своје савезнике. У међувремену, најмање једна особа је погинула, а неколико повређено када су рано јутрос снаге лојалне либијском лидеру Моамеру Гадафију гранатирале западни град Мисрату.

Америчка најава прекида бомбардовање Либије крстарећим ракетама, након већ донете одлуке о повлачењу авијације из састава коалиције која ратује против владе у Триполију, означава успех напора САД да се у тој кризи држе у сенци, а у први план истуре своје савезнике. Вашингтон је од 21. фебруара, када су почели немири у Либији, имао доста опрезан приступ, свестан ширег, потенцијално много опаснијег контекста збивања у том региону, и инсистирао на већој улози међународне заједнице. Пошто су од Уједињених нација добили зелено светло да употребе практично све опције за заштиту цивила од снага Моамера Гадафија, Американци су дипломатски обликованим изјавама почели да охрабрују своје савезнике да се више и отвореније укључе у либијски грађански рат. Сада им исто тако дискретно поручују да почну са наоружавањем и обуком либијске опозиције, иако не скривају да и даље имају приличне дилеме о њеном саставу и намерама. Администрација Барака Обаме је у случају Либије одолела искушењу да крене у војну авантуру попут оних у Авганистану и Ираку. Став Беле куће је, притом, могао изгледати контрадикторно, јер је морао да помири изјаве да ће САД бити део мисије али да америчка чизма неће стати на либијско тле, односно да рушење Гадафија није циљ војне акциије али да Гадафи мора да оде. Последица тога је да, према анкетама, 70 одсто Американаца подржава ограничену војну акцију САД, али зато половина каже да им уопште није јасан циљ војне интервенције у Либији. Узевши у обзир слабост либијске опозиције и могућност да се криза настави месецима, управо је рушење Гадафија до сада остало стални аргумент домаћих заговорника америчке интервенције, са обе стране политичког спектра. Зато је Бела кућа конзервативцима поручила да догађаји у Либији ни на који начин не представљају претњу по САД и да у тој земљи Америка нема никакав витални интерес, већ само интерес.

(Блиц)
 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер