четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД наложиле отварање случајева злостављања осумњичених за тероризам
Хроника

САД наложиле отварање случајева злостављања осумњичених за тероризам

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. август 2009.

Америчко министарство правосуђа препоручило је поновно отварање близу десет случајева тортуре над затвореницима осумњиченим за тероризам, што може резултирати оптужбама против функционера ЦИА и владиних подуговарача који су се бавили испитивањем затвореника, објавио је "Њујорк тајмс".

Позивајући се на неименованог функционера, лист пише да је препоруку државном тужиоцу САД Ерику Х. Холдеру упутила Канцеларија за професионалну одговорност министарства правосуђа. Министарство данас треба да објавио детаље о злостављању затвореника које је генерални инспектор ЦИА прикупио још 2004. године, а који никада нису објављени.

Када је ЦИА 2004. доставила извештај својих инспектора тужиоцима, они су закључили да није потребно суђење ни за један од ових случајева.

Међутим, Холдер је, по доласку на дужност, поново прегледао извештаје у којима се износе случајеви злостављања и смрти појединих затвореника и дошао до другачијег закључка.

"С објављивањем детаља извештаја ЦИА и формалном препоруком министарства да неки случајеви буду отворени, готово је сигурно да ће уследити именовање тужиоца за овај случај и други конкретни кораци који би могли да проузрокују нове проблеме ЦИА", оценио је "Њујорк тајмс".

Препорука Канцеларије за професионалну одговорност односи се углавном на случајеве тортуре над затвореницима осумњиченим за тероризам у Ираку и Авганистану.

У извештају ЦИА, између осталог се описује како су припадници службе приликом испитивања претили затвореницима пиштољем и симулирали егзекуцију, што представља кршење америчког закона о забрани тортуре.

Јавности никада није објашњено зашто је Министарство правосуђа у време администрације бившег председника Џорџа Буша одлучило да не подиже оптужнице за случајеве на које је ЦИА сама скренула пажњу министарству, навео је "Њујорк тајмс".

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер