четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД критикују договор између Бритиш Петролеумa и Роснефта
Хроника

САД критикују договор између Бритиш Петролеумa и Роснефта

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2011.

Споразум о сарадњи између концерна „Бритиш Петролеум“ (БиПи) и компаније „Роснефт“, који је потписан прошле суботе, изазвао је талас критике од стране америчких политичара. По њиховом мишљењу ова алијанса одвлачи интересовања БиПи од САД, што ће негативно утицати на националну безбедност земље. Амерички конгресмени су због тога позвали Комитет за стране инвестиције САД да анализира овај споразум.

У суштини, британски БиПи одавно више није национална, већ светска компанија за гориво и енергетику. Област њених интересовања протеже се на много тачака земљине лопте. Али четвртина све активе и четвртина производње нафте и гаса компаније отпада на САД. И да су имали жељу, амерички инвеститори су могли да спрече договор с „Роснефтом“, да изразе неповерење према политици коју спроводи управни одбор БиПи, чак и да промене руководство компаније. Међутим, амерички бизнис је одобрио споразум, по којем „Роснефт“ добија пет процената акција БиПи у размену за својих 9,5.

Оволики обим активе неће дозволити партнерима међусобно мешање у делатност ван заједничких пројеката, истиче председник Фонда за националну енергетску безбедност Константин Симонов.

„Прилично је чудно што политичари наступају с изјавама о претњи по националну безбедност Сједињених Држава. У структури акционара БиПи данас ћемо наћи владу Катара с два одсто акција, кинеску компанију с једним процентом акција. То због нечега не изазива негодовање америчких политичара. Да, пакет од пет процената је прилично озбиљан. Али он неће омогућити „Роснефту“ да доноси било какве стратешке одлуке у вези с будућношћу компаније. Роснефт је спреман да преда три деонице на арктичком копну. У Русији се такође могло поставити питање: зашто своје арктичке резерве предајемо БиПи. Ми то не радимо. А нама је дат мали удео компаније и већ почиње хистерија на тему ’претња по националну безбедност’. Смешно.“

У ствари, САД нема никакву моћ да утиче на договор две стране компаније. И сва ова реторика у Конгресу није ништа друго до још један у низу антируских таласа. До овог закључка долази чак и угледни амерички стручњак, бивши председник другог нафтног гиганта – концерна „Шел“ Џон Хофмајстер. Он је одбацио све бојазни у вези с договором између БиПи и „Роснефти“ и истакао је да види пример „нормалног, природног бизниса“, бизниса у којем обе стране добијају. „Роснефт“ повећава вредност своје активе, а БиПи добија излаз на арктички континент богат нафтом.

Узгред речено, стручњаци сматрају да је управо то и представљало главни узрок напада од стране САД. Сад, кад две највеће компаније уједине своје могућности, технологије и капитале, чак и искуство санирања еколошких несрећа, оне ће се чврсто устоличити у перспективном Арктичком реигону и представљаће озбиљну конкуренцију САД.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер