четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Војске САД и Србије планирају заједничку војну мисију у Анголи
Хроника

Војске САД и Србије планирају заједничку војну мисију у Анголи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. јун 2016.

 Српски и амерички војници планирају прву заједничку мисију у инистранству. Припадници оружаних снага Србије и САД, држава које су 1999. биле у рату, већ годинама изводе заједничке вежбе, углавном у бази „Југ” код Врања и на полигону Хохенфелс у Немачкој. Наредне године требало би да се први пут нађу на задатку у реалној ситуацији и то у Анголи.

– Наведена активност не представља мултинационалну операцију, већ обуку, односно заједничко медицинско ангажовање током кога ће бити увежбавана усаглашеност рада медицинских тимова Министарства одбране и Војске Србије и Националне гарде Охаја, са задатком обуке и хуманитарне асистенције. САД су предложиле да током 2017. године припадници Националне гарде Охаја са припадницима МО и ВС изведу вежбу заједничког медицинског ангажовања на територији једне афричке државе, а конкретан предлог САД је била Ангола. За заједничко медицинско ангажовање тимова МО и ВС и НГ Охаја у Анголи потребно је прибавити сагласност земље домаћина, односно анголске стране, што је у надлежности САД – наводи се у одговорима Министарства одбране на питања „Политике”.

Датум упућивања Министарства одбране и Војске Србије у Анголу још није утврђен.

– У складу са раније изнетим предлозима представника Националне гарде Охаја и Министарства одбране и Војске Србије, половину бројног стања заједничког медицинског тима чиниће припадници Министарства одбране и Војске Србије, а другу половину припадници Националне гарде Охаја. Предвиђа се учешће по 20 припадника војски обе стране – наводе у Министарству одбране.

Простор ангажовања у Анголи на коме би били распоређени војни медицинари Србије и САД није утврђен. Задаци тимова биће конкретизовани накнадно. Пре коначног договора и ангажовања, обавиће се процена безбедносне ситуације у Анголи како војници из Србије не би били изложени евентуалним непотребним ризицима. Иначе, војна сарадња Србије и САД је разноврсна и, како се често констатује на састанцима у вези питања одбране, представља „најбоље развијени сегмент свеукупних односа две државе”.

Са Националном гардом Охаја спроводи се и програм државног партнерства, америчка страна значајно је помогла Центар за обуку јединица за мултинационалне операције у бази „Југ” као и развој инжињеријских капацитета Војске Србије за учешће у мировним операцијама. У марту су у Београду одржане билатералне одбрамбене консултације Србије и САД, које су водили министар одбране Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба ВС генерал Љубиша Диковић са Мајклом Карпентером, замеником помоћника секретара одбране САД за Русију, Украјину и Евроазију. Управо тада је, у саопштењу објављеном после састанка, истакнут значај војномедицинске сарадње.
(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер