четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД и Русија започињу разговоре у Бечу о нуклеарном наоружању
Хроника

САД и Русија започињу разговоре у Бечу о нуклеарном наоружању

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. јун 2020.

Делегације Сједињених Држава и Русије састаће се у понедељак и уторак у Бечу у Аустрији како би расправљале о својим нуклеарним арсеналима, након више од годину дана паузе.

Председник САД Доналд Трамп напустио је неколико споразума које је Америка имала са Русијом, укључујући и оне о прелетима и нуклеарним снагама средњег домета.

Специјални изласланик председника за контролу наоружања, амбасадор Маршал Билингсли, предводи делегацију САД на састанку у Бечу са руским колегама које предводи руски заменик министа иностраних послова Сергеј Рибаков. Расправљаће се о заједнички договореним темама у вези са будућности контроле наоружања, каже се у саопштењу Стејт дипартмента од прошле недеље.

Трамп је рекао да би и Кина требало да учествује у разговорима о Новом СТАРТ-у, твдедећи да је Пекинг до сада радио како је желео у развоју својих оружаних система.

"Сједињене Државе прошириле су отворени позив на Народну Републику Кину да се придружи расправи и јасно су изнеле потребу за тим да све три земље воде преговоре о контроли наоружања у доброј вери", каже се у саопштењу Стејт дипартмента.

Билингсли је одговорио у твиту: "Кина... би требала да поново размотри. Достизање статуса велике силе захтева понашање с одговорношћу велике силе. Нема више Великог зида тајности о нуклеарном развоју. Место чека Кину у Бечу".

Америчко-руски споразум Нови СТАРТ, постигнут 2010, ограничава ове стране на 1.550 распоређених нуклеарних глава. Истиче у фебруару 2021.

Експерти за наоружање кажу да је време прекратко да би се обновио сложени споразум између Сједињених Држава и Русије, а камоли за преговоре и израду новог уговора који би укључивао и Кину, уз председничке изборе у САД који се убрзано приближавају.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер