Početna strana > Hronika > SAD i EU: Beograd da sam sprovodi Ahtisarijev plan
Hronika

SAD i EU: Beograd da sam sprovodi Ahtisarijev plan

PDF Štampa El. pošta
petak, 13. avgust 2010.

SAD i EU predlažu kompromis oko Kosova: Beograd da sam sprovodi Ahtisarijev plan

Najuticajnije zemlje EU, na čelu sa Velikom Britanijom, i Amerika zahtevaju od Beograda da odustane od svoje rezolucije u Generalnoj skupštini UN. Na stolu u Njujorku je ponuda Beogradu da sam implementira Ahtisarijev plan na severu Kosova ili će to uraditi oni, što je lošija opcija. Ovo su za "Blic" juče otkrili diplomatski izvori u Njujorku.

Dok ambasadori zemalja Kvinte (SAD, Nemačka, Velika Britanija, Francuska i Italija) smešteni u zemljama koje još nisu priznale Kosovo prenose poruke svojih vlada o potrebi da se prizna Kosovo, nakon što je Međunarodni sud pravde u Hagu zaključio da kosovska deklaracija nije u suprotnosti sa međunarodnim pravom, diplomate u srpskoj misiju u UN u Njujorku objašnjavaju upravo suprotno predstavnicima istih tih zemalja. U diplomatskoj borbi koja se trenutno vodi na stolu je s jedne strane stolica u UN za Kosovo, a s druge evropska budućnost Srbije i sudbina Srba na Kosovu.

- Jedina karta na koju Srbija u ovom trenutku igra je činjenica da većina zemalja nije priznala Kosovo čak ni posle mišljenja Međunarodnog suda pravde koje je u prvom trenutku delovalo kao legalizacija kosovske nezavisnosti. Međutim, Srbija je uspela da većini zemalja od kojih su se očekivala priznanja objasni da mišljenje Međunarodnog suda pravde nije ništa promenilo i tako je umanjila značaj mišljenja suda. To je uspela pre svega podnošenjem svoje rezolucije i kasnije brojnim bilateralnim susretima u kojima objašnjava šta zaista piše u mišljenju suda. Zato Srbija ne sme da odustane od svoje rezolucije, već mora da trguje, pogotovo što EU i SAD ne nude ništa za uzvrat - kaže za "Blic" izvor iz diplomatskih krugova u Njujorku.

Kako "Blic" saznaje, za sada se u Njujorku ne pominje mogućnost da bi neka druga zemlja ili EU podnela svoju rezoluciju. Beograd sa svoje strane nudi pregovore sa EU o tekstu rezolucije, ali zahteva i garancije da će dobiti nešto za uzvrat.

- Jedino što Kvinta i SAD nude je da Beograd implementira Ahtisarijev plan na severu Kosova, ali politički vrh Srbije na to gleda kao na neprihvatljivu ponudu koja bi izjednačila Srbe na severu sa Srbima u Prizrenu ili Đakovici. Oni pitaju: "Hoćete li da ga implementirate vi ili da to uradimo mi?". Odgovori koji su do sada dobijeni iz Beograda su negativni i glase: "Nemamo ni moralno ni ustavno pravo da to uradimo, zašto bismo sada promenili mišljenje o Ahtisarijevom planu" - navodi za "Blic" izvor u Beogradu blizak državnom vrhu.

Diplomatski izvori u Njujorku tvrde da, sudeći po tome što još nijedna zemlja nije priznala Kosovo, govori u prilog tome da ima šansi i da srpska rezolucija "nije nemoguća misija". U Beogradu se pak računa da u slučaju da rezolucija bude prihvaćena niko više neće priznati Kosovo. Na isti ishod računaju čak i u slučaju da rezolucija ne bude usvojena.

- Beograd je spreman da prihvati realnost, ali ne po cenu da izgubimo i ovo što imamo sada. Na takve pregovore niko u svetu ne bi pristao - kaže za "Blic" isti izvor.

Starčević: Odluka o rezoluciji u poslednji čas

Ambasador Srbije u misiji u UN Feđa Starčević kaže za „Blic“ da je važno to što je Srbija podnela svoju rezoluciju odmah 27. jula, jer je bilo informacija da se i druge zemlje spremaju na taj korak, a da je samo za prvu podnetu rezoluciju sigurno da će biti razmatrana.

- Mesecima pre nego što je Međunarodni sud pravde izneo mišljenje radili smo na obezbeđivanju podrške za našu rezoluciju. Ohrabrujuće je da gotovo sve zemlje sa kojima smo kontaktirali kažu da ne smatraju da na osnovu sudskog mišljenja treba da promene svoj dosadašnji stav o Kosovu. Ipak, odluka o tome kako će glasati u GS UN biće doneta u poslednji čas pred sednicu i u ministarstvima tih zemalja. To će biti politička odluka i zato je sada nemoguće predvideti kako će zemlje glasati - kaže Starčević za „Blic“.

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner