среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Фолксваген постигао споразум о исплати 14,7 милијарди долара одштете јер је лажирао податке о емисији издувних гасова
Хроника

САД: Фолксваген постигао споразум о исплати 14,7 милијарди долара одштете јер је лажирао податке о емисији издувних гасова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. јун 2016.

Немачка компаније Фолксваген постигла је споразум о исплати 14,7 милијарди долара одштете власницима аутомобила у САД, пошто је признала да је користила софтвер за лажирање контроле издувних гасова.

Неименована особа упозната са случајем изјавила је у понедељак да је Фолксваген пристао да поправи или откупи аутомобиле у које је уграђен спорни софтвер и да сваком власнику плати до 10.000 долара.

Десет милијарди долара је предвиђено за поправку или откуп око 475.000 аутомобила, као и за додатно обештећење између 5.000 и 10.000 долара за сваког власника.

Споразум предвиђа и уплату 2,7 милијарди долара у фондове за заштиту животне средине и још две милијарде долара за истраживање зелене технологије.

Званична одлука о споразуму о исплати одштете требало би данас да буде саопштена, а пре тога договор мора да одобри судија. Власници аутомобила могу да одбију понуду Фолксвагена и да приватно туже компанију.

Спорни аутмобили са дволитарским дизел моторима програмирани су да укључе софтвер за контролу емисије издувних гасова на тестовима а искључе га током нормалне вожње.

Истражитељи су утврдили да су ти аутомобили емитовали 40 већу концетрацију издувних гасова од предвиђених што може да изазове дисајне проблеме код људи.

Овим споразумом није укључено око 90.000 аутомобила с тролитарским дизел моторима који су имали уграђену другу верзију проблематичног софтвера.

Немачки произвођач аутмобила се суочава и са многим другим казнама и могућим криминалним оптужбама, пошто је признао да је произвео 11 милиона возила широм света са дизел моторима у које је уграђен софтвер који приказује лажне податке на тестовима емисије штетних гасова.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер