четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД: Представнички дом Конгреса усвојио предлог за опозив Доналда Трампа и оптужио га за „злоупотребу положаја и опструкцију Конгреса“; Трамп: Демократе показале дубоку мржњу и презир према америчком бирачу
Хроника

САД: Представнички дом Конгреса усвојио предлог за опозив Доналда Трампа и оптужио га за „злоупотребу положаја и опструкцију Конгреса“; Трамп: Демократе показале дубоку мржњу и презир према америчком бирачу

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 19. децембар 2019.

ВАШИНГТОН — Доналд Трамп је у среду вече постао трећи амерички председник опозван у Представничком дому, који га је формално оптужио за злоупотребу положаја и опструкцију Конгреса.

Реч о историјском кораку, који ће додатно заоштрити страначке тензије широм дубоко подељене Америке, оцењује новинска агенција Ројтерс.

Доњи дом Конгреса, у којем већину имају демократе, усвојио је предлог за опозив Трампа по партијској линији.

За прву тачку предлога - злоупотребу положаја - гласало је 230 чланова Представничког дома, док је против било 197. Друга тачка - опструкција Конгреса - усвојена је гласовима 229 представника, док је 198 било против.

Демократе су теретиле Трампа да је злоупотребио положај када је од Украјине тражио да истражи бившег потпредседника САД Џоа Бајдена, једног од фаворита за освајање председничке номинације Демократске странке. Амерички председник оптужен је и за опструкцију истраге Конгреса о том питању.

18. децембар добар дан за Устав САД, али тужан за Америку, јер је опозван председник

Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси кратко се обратила јавности по завршетку гласања и рекла да је „18. децембар добар дан за Устав САД, али тужан за Америку, јер је опозван председник“.

Пелоси се захвалила председавајућем Одбора за правосуђе Џеролду Недлеру и председавајућем Одбора за правосуђе Адаму Шифу који су спроводили истрагу и саставили предлог о опозиву Доналда Трампа, као и свим демократама које су гласале за опозив.

„Не могу бити поноснија, нити више инспирисана демократским члановима Представничког дома. Никада их нисам питала како ће гласати, нити сам им, као председавајућа, то одређивала. Гласали су по сопственој вољи“, рекла је Пелоси.

Бела кућа је посла гласања саопштила да је "Трамп спреман за наредне кораке и уверен да ће бити у потпуности ослобођен одговорности на суђењу у Сенату".

"Данас је кулминација једне од најсрамнијих политичких епизода у историји наше земље. Без и једног републиканског гласа и без доказа за било какве преступе, демократе су усвојиле нелегитимне основе за опозив председника у Представничком дому. Демократе су одлучиле да делују по партијској основи упркос чињеници да председник апсолутно није урадио ништа погрешно", наводи се у саопштењу Беле куће.

Док се гласало у Представничком дому, Трамп је говорио на митингу у Мичигену, на којем је рекао да је процес опозива "политички самоубилачки марш" за Демократски странку.

"Са данашњим неуставним и партијским опозивом, демократе које ништа не раде показале су дубоку мржњу и презир према америчком бирачу", рекао је Трамп.

Убзро после окончања гласања, оштро је критиковао потез демократа.

Са данашњим неуставним и партијским опозивом, демократе које ништа не раде показале су дубоку мржњу и презир према америчком бирачу

"После три године мрачног лова на вештице и превара, демократе у Представничком дому покушавају да пониште гласове десетина милиона патриотских Американаца", нагласио је амерички председник, тврдећи да демократе покушавају да га опозову "од првог дана".

О смени - на суђењу у Сенату

Опозив Трампа не значи и његову смену с положаја - о томе ће се одлучивати на суђењу у Сенату наредног месеца. Ни један председник у 243 године дугој америчкој историји није смењен с положаја упркос опозиву.

За то је потребна двотрећинска већина у Сенату, што значи да би најмање 20 републиканаца морало да заједно са демократама гласа против Трампа.

Ни један републикански сенатор није наговестио да ће то урадити, па је извесно да ће Трамп остати на положају председника. Лидер републиканске већине Мич Меконел раније је поручио да нема шансе да ће Трамп бити смењен.

Претња за америчку демократију или партијски процес?

Дебата о две тачке предлога за опозив у Представничком дому трајала је више од осам сати, а републиканци и демократе су износили од раније познате ставове о опозиву председника.

Уочи гласања, лидер демократске већине Стени Хојер, који је члан Конгреса 38 година, рекао је да никада није очекивао да буде сведок "тако очигледних преступа једног председника Сједињених Држава". Нагласио је и да "демократе нису желеле опозив".

"Гласали смо против тога. Једном, два пута, три пута... Нисмо ово желели. Међутим, непримерено понашање председника Трампа приморало је нашу уставну републику да се заштити", рекао је Хојер.

Лидер републиканске мањине Кевин Мекарти оценио је да је опозив председника Трампа "највише партијски и најмање кредибилан опозив у америчкој историји".

"То је ваша заоставштина. Било којем тужиоцу у земљи било би одузето право да се бави тим послом због тако отворене пристрасности, нарочито ако поступа као сведок, судија и порота. Међутим, демократе нису само доживеле неуспех када је реч о процесу, већ и када су у питању докази", рекао је Мекарти.

Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси говори на почетку дебате о опозиву председника Доналда Трампа

Председавајући Одбора за обавештајне послове, демократа Адам Шиф у завршној речи је критиковао аргумент републиканаца „да их се не тиче то што председник не сарађује са Конгресом, јер је лидер Републиканске странке која је у мањини“ - зато што се ради о "поштовању институција и демократије".

Дебату је отворила председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси, која је Трампа назвала претњом по америчку демократију. Поручила је да ће чланови Конгреса, ако не делују сада, запоставити своје дужност.

“Трагично је то што су председникови безобзирни потези довели до овога. Није нам оставио другог избора. Председник је злоупотребио положај како би стекао личну политичку корист на рачун америчке националне безбедности. А када је откривено шта ради, почео је са категоричном и до сада невиђеном кампањом опструкције и сукобљавања са Конгресом. Данас смо овде да бранимо демократију у име народа“, закључила је председавајућа Пелоси.

Председавајућа Представничког дома Ненси Пелоси долази на расправу о опозиву Трампа

Највиши републикански представник у Одбору за правосуђе Представничког дома Даг Колинс поновио је да председник није учинио ништа од онога што му се ставља на терет и да демократе желе да га опозову откад су у новембру 2018. освојиле већину у Представничком дому, а да је "опозив базиран на претпоставкама".

“Ми у Републиканској странци немамо никакав проблем да изнесемо аргументе пред народ, који је и изабрао Доналда Трампа. И то је питање за гласаче, а не за овај дом и не на начин на који се ово ради. Ово гази све принципе у које верује Представнички дом... Демократе тврде да је злоупотребио положај, јер не могу да нађу ништа базирано на чињеницама, а он није урадио ништа погрешно”, рекао је републикански представник у Конгресу.

Републиканци су током расправе процес опозива упоређивали са распећем Исуса Христа, али и са јапанским нападом на морнаричку базу Перл Харбур на Хавајима, 1941. године.

Демократе су пак истицале да су Трампу "његови себични интереси важнији од добробити земље" и да чланови Конгреса морају да делују без одлагања.

Председник Доналд Трамп је током дебате реаговао на Твитеру и написао да "радикална левица износи ужасне лажи и да је реч о нападу на Америку и Републиканску партију".

Трамп је дан уочи очекиваног опозива у Представничком дому, оптужио демократе "за нелегалан, страначки покушај пуча" и "проглашавање рата америчкој демократији".

Трамп је процес опозива оштро критиковао у писму председавајућој Представничког дома Ненси Пелоси, које је објављено док су демократе и републиканци у Представничком дому расправљали о смерницама за дебату, пре историјског гласања о опозиву.

"То није ништа више од нелегалног, страначког покушаја пуча који ће, на основу недавног расположења, пропасти на биралиштима", написао је Трамп алудирајући на председничке изборе наредне године и оптужио демократе да "настављањем неважећег процеса опозива" крше оданост Уставу и проглашавају "отворен рат америчкој демократији".

Амерички лидер је такође оптужио демократе за "извртање правде и злоупотребу положаја" због напора да га смене с положаја. Поновио је да није урадио ништа погрешно када је тражио од стране земље да истражи политичке ривале, и напао демократе што се фокусирају на опозив, а не на нека друга питања.

Трамп је поручио да не верује да ће његово писмо променити нешто, али да износи своје примедбе "због историје".

Меконел против извођења сведока

Лидер већине у Сенату Мич Меконел оценио је да Представнички дом не би требало да гласа за опозив Трампа, узимајући у обзир "мањкавости" у целом случају.

Такође је одбацио захтев лидера демократа Чака Шумера да на суђењу у Сенату, између осталих, сведоче шеф кабинета Беле куће Мик Малвејни и бивши саветник за националну безбедност Џон Болтон.

Лидер републиканаца у Сенату Мич Меконел

"Није посао Сената да очајнички трага за начинима да се дође до пресуде да је крив. Ако је случај демократа толико пун недостатака и толико танак, одговор није да судија и порота то реше у Сенату", рекао је Меконел и додао да "брзоплета" истрага демократа о опозиву није дошла ни близу до "прага за опозив једног изабраног председника, а камоли за његову прву смену у америчкој историји".

Меконел је касније, на конференцији за новинаре, рекао да опозив није судски, већ политички процес и да он није неутралан, када је реч о томе да ли би Трамп требало да буде смењен с положаја председника.

Шумер је рекао да је суђење без сведока "превара" и поручио да Меконел жели да Сенат да помогне у "заташкавању".

(Глас Америке, АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер