Хроника

САД: Демократе и републиканци договорили пакет помоћи за спас привреде од последица пандемије коронавируса вредан 2.000 милијарди долара

Штампа
среда, 25. март 2020.

 Америчке демократе и републиканци и представници администрације председника Доналда Трампа постигли су договор о новом пакету помоћи за грађане и компаније у САД суочене с катастрофалним економским последицама због пандемије корона вируса, пишу светски медији.

Наде да ће бити постигнут договор после вишедневних жустрих спорова довеле су јуче до неких од највећих скокова на берзама, преноси Радио Слободна Европа.

Лидери у Сенату и представници Трампове администрације рано јутрос су постигли договор о пакету подстицаја од 2.000 милијарди долара за спас привреде од последица пандемије, пише Вашингтон пост.

Договором су окончани петодневни интензивни преговори који су, указује лист, повремено прелазили у страначки рат док економија посрће под притиском смртоносне пандемије, са затвореним школама и предузећима, масовним отпуштањима и десетима хиљада оболелих.

Закон о помоћи, невиђен по величини и обиму, има за циљ да помогне привреди, слањем 1.200 долара многим Американцима, стварањем програма зајма од 367 милијарди долара за мале компаније, као и оснивањем фонда од 500 милијарди долара за корпорације, градове и савезне државе.

Међу другим одредбама је велико повећање осигурања за незапослене, 150 милијарди долара за фондове подстицаја на државним и локалним нивоима, као и 130 милијарди долара за болнице.

Предлог закона, за који се очекује да ће ступити на снагу за неколико дана, донеће највећи економски пакет подстицаја у модерној америчкој историји, указује Њујорк тајмс.

Договор је резултат маратонских преговора сенатора републиканаца и демократа и Трамповог тима који су умало пропали због инсистирања демократа на снажнијим заштитама за раднике и надзору над новим фондом од 500 милијарди долара за помоћ компанијама.

Индекс Дау Џонс њујоршке берзе забележио је у уторак највећи дневни процентуални скок од 1933. године пошто су чланови америчког Конгреса навели да су близу договора о пакету економских мера као одговор на последице пандемије корона вируса, што је, указује Ројтерс, унело оптимизам на тржишта после највећих падова на берзи од финансијске кризе 2008. године.

Сва три америчка главна индекса забележила су јуче снажан раст, Дау Џонс 11,37 одсто, Стандард енд Пур 500 9,38 одсто, а Насдак 8,12 одсто, после бруталног пада у понедељак који је уследио пошто је пандемија затворила целе савезне државе.

Истакнути републиканци и демократе у Конгресу рекли су јуче да су близу договора о закону о подстицајима од 2.000 милијарди долара с циљем да се финансијски помогне Американцима који су остали без посла и угроженим компанијама.

Предлог Конгреса следи агресивне мере које су недавно најавиле Федералне резерве, укључујући куповину корпоративних обвезница и директне зајмове компанијама.

Инвеститори су такође, додаје Ројтерс, охрабрени Трамповом изјавом да разматра како поново покренути део пословног живота када 15-дневна блокада буде окончана следеће недеље, иако се вирус брзо шири док се слабо опремљене болнице суочавају с таласом заражених.

Трамп је покренуо националну дебату око питања када поново отворити америчку приведу, али се суочава с отпором док тражи да се САД потпуно отворе за пословање до Ускрса, указује Фајненшел тајмс.

Неки од Трампу најлојалнијих републиканца, попут сенатора Линдзија Грема, не слажу се с председником који тражи отварање привреде упркос, како наводи британски лист, међународној медицинској сагласности да је продужена блокада кључна за сузбијање пандемије корона вируса.

Нема функционалне приведе ако не контролишемо вирус", написао је Грем на Твитеру.

Ипак, многи републиканци су подржали Трампов позив да се преиспитају последице блокаде, док централна банка, указује Фајненшел тајмс, улаже херкуловске напоре да преокрене масивне губитке радних места и заустави финансијска превирања.

Трамп је претходних дана покренуо дебату, наводећи да би могао да ублажи федералне смернице о изолацији пошто следеће недеље истекне први период од 15 дана, а у уторак је ставио рок до Ускрса који пада на 12. април, тврдећи да се не може допустити да "лек буде гори него проблем".

Међутим, док Трамп може ублажити препоруке, он нема скоро никакав ауторитет над гувернерима савезних држава који су наредили блокаде, наводи лист.

Заменик гувернера Тексаса, републиканац Ден Патрик изазвао је оштру реакцију у понедељак када је рекао да су он и други старији Американци спремни да ризикују свој опстанак како би био осигуран економски опоравак зарад млађих суграђана.

Трамп је јуче појачао ту поруку, тврдећи да су се смернице за социјално дистанцирање, које је подржао пре недељу дана, као и друге мере, показале као "веома болне и веома дестабилизујуће" за земљу.

И берзе у другим земљама јуче су забележиле велике добитке охрабрене напорима Федералних резерви да помогну привреду САД, надом за договор у Конгресу, али и поруком Групе седам индустријски најразвијенијих земља (Г7) да ће урадити све што треба да се преброде последице пандемије, пише Гардијан.

Међу берзанским индексима с великим добицима био је и британски ФТСЕ 100 који је имао највећи раст у историји од 452 поена, скоком од девет одсто, наводи лист.

После најаве америчке централне банке да ће покренути неограничени програм штампања новца, седам кључних светских привреда настојало је и да ублажи страхове од глобалне депресије.

После критика неких светских лидера због недостатка јединствене реакције на кризу, Г7 је саопштила да ће урадити "све што је неопходно да се врате поверење и економски раст, као и да се заштите радна места, послови и отпорност финансијског система".

Министри финансија чланица Г7, Француске, Италије, Јапана, Канаде, Немачке, САД и Велике Британије, најавили су да ће координисати рад на недељном нивоу и обећали даље мере за ублажавање економског удара, док ће мере за подршку очувању радних места и раста, према њиховом саопштењу, бити коришћени све док је неопходно.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]