среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > САД блокирале тужбу за дечје ропство против прехрамбених гиганата "Нестле" и "Каргил"
Хроника

САД блокирале тужбу за дечје ропство против прехрамбених гиганата "Нестле" и "Каргил"

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. јун 2021.

Врховни суд САД је пресудио да прехрамбени гиганти Нестле УСА и Каргил не могу бити тужени за дечије ропство на афричким фармама одакле купују какао.

Шесторица мушкараца из Африке су тврдила да су били жртве трговине људима и да су пребачени из Малија на принудни рад на фармама какаа у Обали Слоноваче.

Група мушкараца наводи да обе компаније користе праксу трговине робљем да би одржале ниске цене какаа.

У одлуци Врховног суда САД, коју је потписао судија Кларенс Томас, наводи се да, иако су „Нестле УСА“ и „Каргил“ обезбедили фармама техничка и финансијска средства, није било доказа да су пословне одлуке донете у САД довеле до присилног рада мушкараца.

Судије тог суда су саопштиле да је Апелациони суд погрешио што је дозволио да тужба те групе иде даље у процедуру, наводећи у образложењу да нема основа за тужбу пошто се злоупотреба догодила ван САД.

Око 70 одсто какаа на свету производи се у западној Африци, а већи део се извози у Америку.

Процењује се да 1,56 милиона деце ради на фармама какаа у Обали Слоноваце и Гани, наводи се у извештају који је прошле године објавило америцко Министарство рада У својој тужби група мушкараца је тврдила да су били принуђени да раде на фармама какаа 12-14 сати дневно. Такође су навели да су их држали под оружаном стражом док су спавали, како би их спречили да побегну, и плаћали мало више од онога колико им је требало за основне животне намирнице.

Поменуте компаније су осудиле дечије ропство, наводећи да би случај требало да се води против трговаца људима и фармера који су их држали у таквим условима.

Најновија пресуда је ударац за активисте који се годинама боре са произвођачима чоколаде.

„Они су одлучивали о буџетима, они су одлучивали о планирању, о пословним аспектима – све те ствари су урађене из САД“, рекао је Тери Колингсворт из адвокатске канцеларије која заступа поменуту групу.

Он је најавио да ће његов правни тим поднети нову тужбу, наводећи да су многе одлуке које су „Нестле“ и „Каргил“ донели у САД помогле да се отвори пут за принудни рад деце у Обали Слоноваче.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер