четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Сабор поништио одлуку Артемија "да не да благослов" за посету Бајдена Дечанима
Хроника

Сабор поништио одлуку Артемија "да не да благослов" за посету Бајдена Дечанима

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. мај 2009.

Сабор СПЦ поништио одлуку епископа Артемија "да не да свој благослов" за посету потпредседника САД Џозефа Бајдена манастиру Дечани.

Одлуку епископа Артемија "да не да свој благослов" посети потпредседника САД Џозефа Бајдена манастиру Високи Дечани поништио је Свети архијерејски Сабор Српске православне цркве.

Владика Артемије је, после најаве амбасаде САД-а у Приштини да ће Обамин заменик посетити Дечане, саопштио да "неће дати благослов" у име Епархије рашко-призренске и додао да се посетом прихвата "насилно откидање дела територије" државе Србије и њено предавање у руке "терористима, који су некажњено починили небројене злочине над српским народом, имовином и верском и културном баштином".

Свети архијерејски Сабор је у ванредном саопштењу истакао је да се не слаже се са таквом одлуком епископа Артемија, јер је "она је у супротности са традиционалним хришћанским начелима гостољубља, дубоко укорењеним у српском народу, а посебно у нашим манастирима".

"Посета потпредседника САД је легитимна посета државама у региону, међу њима и Србији", истиче се у саопштењу које је потписао портпарол Сабора и Српске православне цркве, епископ бачки Иринеј.

Српски архијереји су оценили да "одлука Бајдена да посети нашу највећу светињу у нашој јужној покрајини, манастир Дечане, представља гест добре воље и јасну поруку онима који би и даље да руше или да присвајају српске цркве и манастире на Косову и Метохији".

Учесници саборског заседања су овај став изнели "без обзира на Бајденове личне и опште америчке ставове о статусу Косова и Метохије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер