петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Са сајта Беле куће уклоњена опција за шпански језик
Хроника

Са сајта Беле куће уклоњена опција за шпански језик

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2017.

Шпанија је забринута, јер је са сајта Беле куће обрисана опција шпанског језика, изјавио је данас шпански министар спољних послова Алфонсо Дастис оценивши да то није добра идеја у земљи са милионима Шпанаца.

Бела кућа још није саопштила да ли је шпански језик привремено укинут због ажурирања, или је нова администрација Доналда Трампа одлучила да га заувек уклони, пренео је АФП.

- Жалимо што је шпанска верзија сајта обрисана. Није добра идеја да се одрекнемо тог вида комуникације, поготово јер је реч о земљи са 52 милиона људи који говоре шпански језик - рекао је Дастис новинарима.

Према подацима америчког Бироа за попис становништва, Шпанци су са 57 милиона становника највећа мањина у САД. Већином су из Латинске Америке, а верује се да је око 13 милиона њих гласало на претходним председничким изборима, већином за Трамповог ривала Хилари Клинтон.

Портпарол шпанске владе Индиго Мендез де Виго навео је да знање и употреба различитих језика у друштву доприносе напретку земље и показују културно богатство нације.

У саопштењу, портпарол је додао да су Шпанци доприносили мултикултуралном северноамеричком друштву вековима.

Он је навео и да брисање опције шпанског језика са сајта Беле куће неће зауставити, или угрозити незаустављиво ширење шпанског језика како у Америци, тако и у остатку света.

АФП наводи да је Трамп током кампање увредио многе Шпанце, између осталог и предлозима да се депортују милиони миграната из земље, од којих је већи део из Латинске Америке, као и предлогом о стављању зида на америчкој граници са Мексиком.

У септембру 2015. док је био у трци за председничког кандидата Републиканске партије, Трамп је свом тадашњем ривалу Џебу Бушу, који говори шпански рекао да би требало да буде за пример и да прича енглески језик док је у САД.

Први пут од 1989. године, Трампов кабинет неће имати ниједног шпанског члана, наводи АФП.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер