уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Завршена меморијална шетња у знак сећања на Зорана Ђинђића; Учесницима није дозвољено да уђу у двориште зграде и запале свеће на месту на којем је Ђинђић убијен
Хроника

Завршена меморијална шетња у знак сећања на Зорана Ђинђића; Учесницима није дозвољено да уђу у двориште зграде и запале свеће на месту на којем је Ђинђић убијен

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 12. март 2019.

Учесници меморијалне шетње у знак сећања на премијера Зорана Ђиђића стигли су нешто после 19 часова до Владе Србије, али нису пуштени да уђу у двориште зграде и запале свеће на месту на којем је убијен пре 16. година.

„Дошли смо да одамо почаст првом демократски изабраном премијеру, али они не желе да нас пусте унутра да запалимо свеће и оставимо цвеће на месту где је био погођен“, казао је окупљеним грађанима један од организатора Миодраг Симовић.

Он је рекао да је Ђинђић имао визију друштва која се није остварила и да је прошло више од деценије од његовог убиства, а да се ништа није променило.

„Ми недељама шетамо у покушају да нешто променимо, али овај пут не смемо стати, јер питање је да ли ћемо имати и трећу шансу да нешто променимо“, казао је Симовић.

Грађани су палили свеће и остављали цвеће испред капије дворишта Владе.

На огради је остављна парола коју су учесници шетње носили – „Ако данас се успемо, једини разлог смо ми сами“.

Емитовање Ђинђићевих цитата је завршено поруком – „Србија се није предала, тек је почела да побеђује“.

Непосредно пре доласка грађана, председник Удружења киднапованих и убијених на КиМ Симо Спасић држао је говор у којем је навео да су ДС и ДОС „ослободили албанске терорите из затвора“.

Обезбеђење је брзо стало до њега и померило га.

Пре 16. година док је улазио у зграду Владе на састанка, убијен је Зоран Динђић.

То је било време када је влада планирала коначни обрачун са организованим криминалом.

Да је Ђинђић био свестан опасности сведоче његове речи непсоредно пред убиство – „Ако неко мисли да ће зауставити спровођење закона тако што ће мене уклонити грдно се вара, јер ја нисам систем“.

Меморијална шетња у знак сећања на убијеног премијера Зорана Ђинђића, у тишини је кренула са Платоа Филозофског факултета у Београду ка згради Владе Србије.

На челу колоне од више хиљада људи налазио се велики транспарент са Ђинђићевим цитатом – „Ако данас се успемо, једини разлог смо ми сами“.

Међу људима који су носили транспарент био је и лидер Деморкатске странке Зоран Лутовац. У шетњи су учествовали садашњи и бивши функционери ДС-а, међу којима је и Драган Ђилас, али се они нису налазили на почетку колоне.

Колона се кретала од Платоа, Теразијама до зграде Владе где је требало да грађани запале свеће на месту где је Ђинђић убијен пре 16. година.

На Платоу Филозофског факултета у Београду око 18 часова окупили су се грађани како би учествовали у меморијалној шетњи повод 16. година од убиства премијера Зорана Ђинђића, на коју су позвали Деморкатска странка и организатори протеста „Један од пет милиона“.

Грађанима су подељени плакати на којима пише „Зоране свиће“, при чему је у речи Зоране „зора“ написана белом бојом, а „не“ црном.

Са разгласа су се пуштали цитати које је Ђинђић говорио – „Људи и знање су највеће богатство једне земље“, „Ако мораш да прогуташ жабу, прогутај прво највећу“.

Чула се и порука „Сви су дигли руке од Србије, али ми не одустајемо, јер смо снага промене и људи нове политике“.

Како су раније најавили организатори, током меморијалне шетње не планирају се говори, већ су грађани позивани да дођу са свећама и цвећем.

Зоран Ђинђић убијен је 12. марта 2003. године у дворишту зграде Владе Србије, а за његово убиство на 40 година затвора осуђен је официр Јединице за специјалне операције (ЈСО) Ресора државне безбедности Звездан Јовановић. На исту казну за организовање убиства осуђен је и командант ЈСО Милорад Улемек.

Политичка позадина убиства Ђинђића никада није откривена.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер