Хроника

Са 223 гласова за и 205 против, Представнички дом Конгреса САД усвојио резолуцију којом се Мајк Пенс позива да покрене процедуру како би Доналд Трамп био разрешен дужности

Штампа
среда, 13. јануар 2021.

 ВАШИНГТОН - Представнички дом америчког Конгреса усвојио је у уторак увече резолуцију којом се потпредседник Мајк Пенс позива да покрене процедуру предвиђену 25. амандманом америчког Устава, како би председник Доналд Трамп био разрешен дужности, јављају агенције.

 Резолуција је усвојена са 223 гласова за и 205 против.

Смена председника по 25. амандману подразумева да потпредседник и већина чланова председниковог кабинета прогласе да председник није способан да обавља своју уставну дужност.

Потрпедседник Мајк Пенс сада има 24 сата да се изјасни да ли је спреман да поступи по усвојеној резолуцији.

Он је, међутим, пре гласања поручио председавајућој Представничког дома Ненси Пелоси да се противи покретању 25. амандмана.

"Не верујем да је такав потез у најбољем интересу наше нације нити да је у складу са нашим Уставом", навео је Пенс у писму који је његов кабинет упутио Пелоси.

Потпредседник САД рекао је да је енергија актуелне администрације усмерена на обезбеђивање уредног преноса власти и апеловао на њу и друге чланове Конгреса да избегну потезе који би "додатно поделили грађане и распламсали страсти."

Представнички дом планира да данас гласа о опозиву председника Трампа, уколико се пре тога не буде повукао са функције или буде био разрешен.

Резолуција Представничког дома поред осталог садржи члан којим се Трамп оптужује за подстицање побуне и говори о његовој потенцијалној одговорности за упад дела присталица у комплекс Капитол хила током конгресне потврде резултата гласања Електорског колеџа председничких избора на којима је победио Џозеф Бајден.

У резолуцији се истиче да се Трамп обратио протестном скупу својих присталица непосредно пре него што се један део њих упутио према Капитол хилу.

Указано је да је начин на који им се обратио охрабрио и очекивано довео до незаконитих поступака.

Уколико би Доналд Трамп био опозван у Представничком дому постао једини амерички председник коме се то догодило два пута током мандата.

Након тога у Сенату би требало да буде одржан претрес и донета одлука да ли ће Трамп бити разрешен дужности, упркос томе што би заседање вероватно трајало дуже од девет дана, временског периода који је остао до истека његовог мандата.

Међутим, одлука Сената спречила би Трампа да се поново бави послом у јавној сфери - чиме би се окончале његове могуће амбиције да буде председнички кандидат на изборима 2024, наводи Глас Америке.

Трамп је јуче окривио демократе у Конгресу за "огромни бес" који постоји у земљи.

У првом обраћању новинарима после прошлонедељног упада у Капитол, он није преузео било какву одговорност за упад у зграду Конгреса, али је рекао да "није желео никакво насиље."

Трамп је бранио своју ватрену реторику у обраћању демонстрантима прошле недеље као "потпуно одговарајућу" и није показао кајање због напада који је уследио.

Коментаришући поступак опозива, Трамп је рекао: "ужасно је шта раде."

"Ако наставе тим путем, мислим да се изазива огромна претња нашој земљи и огроман бес", рекао је Трамп.

Лиз Чејни ће гласати за Трампов опозив

Посланица Лиз Чејни, која заузима високо место у републиканском руководству у Представничком дому Конгреса САД, изјавила је да ће гласати за опозив председника Доналда Трампа.

Она је оценила да је Трамп "сазвао ову руљу, окупио руљу и запалио пламен овог напада" на амерички Конгрес 6. јануара и истакла да ће гласати за опозив председника, преноси Ројтерс.

Лиз Чејни је ћерка бившег републиканског потпредседника Дика Чејнија.

Највиши војни званичници САД осудили "побуну" на Капитолу

Генерал Марк Мили и целокупни Здружени штаб САД, који чине начелници генералштабова свих војних грана, издали су саопштење у којем осуђују напад на Капитол хил и подсећају припаднике војске на њихову обавезу да подрже и бране Устав и одбаце екстремизам.

"Били смо сведоци акција унутар зграде Конгреса које нису биле у складу са владавином закона. Права слободе говора и окупљања не дају никоме право да посеже за насиљем, побуном и устанком", каже се у саопштењу, преноси ЦНН.

Како је ЦНН претходно известио, изјава се сматра значајним кораком јер су војни команданти настојали да се клоне свега што би могло имати политички призвук, а сада су сматрали да је важно дати изјаву с обзиром на озбиљност догађаја око инаугурације новог председника Џоа Бајдена.

"Као припадници службе, морамо оличавати отелотворене вредности и идеале земље. Подржавамо и бранимо Устав. Било који поступак којим се ремети уставни процес није само против наше традиције, вредности и заклетве; то је против закона", наводи се у изјави.

Поред тога, у изјави се помиње потврђивање избора од стране Конгреса и каже се да ће "изабрани председник Бајден бити инаугурисан и постаће наш 46. врховни командант".

(Танјуг)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]