уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > "Влада Косова" донела одлуку о формирању "Војске Косова"; Хашим Тачи: Није време за тако нешто, цео процес треба да иде у координацији са САД и НАТО
Хроника

"Влада Косова" донела одлуку о формирању "Војске Косова"; Хашим Тачи: Није време за тако нешто, цео процес треба да иде у координацији са САД и НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 13. септембар 2018.

Влада Косова донела је одлуку о формирању Војске Косова, усвајањем три нацрта закона о Безбедносним снагама Косова, а томе се успротивио председник Косова Хашим Тачи.

"У тренутку креирања повољних политичких околности измениће се и име, путем уставних измена", казао је министар Безбедносних снага Рустем Бериша на седници Владе.

Нацрти закона о Безбедносним снагама Косова, о служби Безбедносних снага Косова и о Министарству одбране усвојени су без иједног гласа против, док седници Владе нису присуствовали српски министри.

Премијер Косова Рамуш Харадинај је након седнице казао да је Влада данас изгласала своје одбрамбене снаге, односно своју Војску Косова, те додао да је то у складу са надлежностима суверене земље Косова. Истакао је да је дошло време то да се деси и додао да се консултације о том питању са међународним партнерима настављају.

"Кад год буде било воље за уставним изменама, променићемо и име. Оно што данас могу да вас осигурам јесте да је Влада изгласала своје одбрамбене снаге, своју војску и то се десило. Сада је на Скупштини, а након тога закон потписује и председник земље", казао је он и позвао све владе држава чланица НАТО-а да поздраве одлуку Владе Косова, а посланике да изгласају законе.

Председник Косова Хашим Тачи је на конференцији за новинаре пре седнице Владе Косова, одговарајући на питање новинара, казао да није био упознат са оваквом иницијативом, те прокоментарисао да није време за тако нешто. Како је казао, тај процес треба да буде отворен и транспарентан у договору са НАТО-ом.

"Једнострано деловање води у изолацију, а координирано деловање отвара сигуран пут развоју и ојачавању", казао је он.

Додао је да на дан када Европски парламент треба да подржи визну либерализацију Косову, оваква одлука је погрешна.

"Нема потребе да овог јутра шаљемо погрешну поруку нашим међународним партнерима. Да ли имамо право на то, да, да ли требамо брже томе да се крећемо, да, али у координацији са САД-ом и НАТО-ом", казао је Тачи.

Трансформацији Безбедносних снага Косова у Оружане снаге кроз законске, а не уставне измене жустро се противе међународни партнери, а један такав покушај председника Косова 2017. наишао је на велике критике.

За уставне измене потребна је и подршка српских посланика, која тренутно не постоји због њиховог противљења формирању Војске Косова.

Рустем Бериша: На седници Владе предложио сам трансформацију БСК у Оружане снаге Косова 

Министар Безбедносних снага Косова (БСК) Рустем Бериша предложио је на данашњој седници Владе трансформацију БСК у Оружане снаге Косова.

Бериша је предложио измене и допуне три закона који се односе на БСК. Према његовим речима, тим законима БСК добија нове задатке и овлашћења док се Министарство БСК претвара у Министарство одбране Косова. 

Предлог за промену задатака и овлашћења БСК и претварање у Оружане снаге је много пута до сада спомињан и део је Стратегије о сагледавању безбедносних структура Косова, која је рађена са међународним представницима.  

Представници међународне заједнице и НАТО подржавају промену назива задатака и овлашћења БСК, али захтевају да се процес оствари изменама и допунама Устава Косова и уз широко учешће представника мањинских заједница, посебно српске.

Представници Српске листе су, међутим, против формирања Оружаних снага.  

Са правног становишта, промена задатака и овлашћења је могућа и изменама и допунама Закона о БСК. Међутим, законом се не може променити назив тих снага, већ је за то потребна двотрећинска већина гласова посланика Скупштине Косова.

(Бета-РСЕ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер