субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски медији о Беџету Пацолију
Хроника

Руски медији о Беџету Пацолију

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. фебруар 2011.

Москва -- Московски медији подсећају да је кандидат за будућег председника Косова Беџет Пацолија у Русији познат по скандалу у вези с реконструкцијом Кремља.

"Комерсант" наводи да је Пацоли у центру корупционашких афера из окружења некадашњег председника Бориса Јељцина.

Наиме, медији наводе да се лидер Алијансе за ново Косово, иначе милијардер, појавио у Русији почетком 90-их година, када је његова швајцарска компанија "Мабетекс" радила на пројектима у Јакутији.

Тамо се наводно упознао са градоначелником Јакутска Павелом Бородином који је 1993. постао шеф Управе за послове председника.

Ускоро је "Мабетекс" добио наруџбине за реконструкцију првог корпуса Кремља, председничке резиденције Шујска чупа, зграда владе, доњег и горњег дома парламента, службе за платни промет и низа других објеката, пишу московски медији.

Лист "Московски комсомолац" пише да ће "рестауратор Кремља, скандалозни Беџет Пацоли стати на чело Косова", док издање РБК указује да је захваљујући познанству са Павлом Бородином Пацоли добио послове реконструкције државних објеката у Русији.

"Комерсант" наводи да је Пацоли постао централна фигура корупционашких скандала у окружењу председника Бориса Јељцина и подсећа да је Државно тужилаштво сумњичило низ чиновника за узимање мита у замену за посао реконструкције Кремља.

У јануару 1999. на захтев Русије извршен је претрес у просторијама „Мабетекса“ у Лугану, а самог Пацолија је саслушала тадашња државна тужитељка Швајцарске Карла дел Понте.

У јуну 2000. у Швајцарској је против њега подигнута оптужница за прање новца и подмићивања у износу од четири милиона долара. У децембру 2000. године руски предмет је обустављен због "одуства криминала", а Швајцарска је затворила предмет у марту 2002, наводи лист.

"Комерсант" пише и да је истовремено растао лични сукоб Пацолија и тадашњег руског тужиоца Јурија Скуратова, који је и иницирао истрагу против "Мабетекса" и након тога остао без своје функције.

Тај лист додаје да би долазак Пацолија на место председника Косова, значио његов улазак у велику политику, којој је одавно стремио. Лист наводи да је од средине 2000-их година активно лобирао за независнот Косова и да ће му на месту председника лобирање бити много једноставније.

"Глас Русије" је оценио да је у поређењу са премијером Косова Хашијем Тачијем, Пацоли "просто анђео". "Такав председник може да се договори и са Бриселом, и са Вашингтоном и са Београдом, и чак, ако буде имао среће са непредусретљивом Москвом", оцењује радио.

Сарадник Центра за проучавање савремене балканске кризе Руске академије наука Ана Филимонова изјавила је Гласу Русије да је Пацоли лобирао интересе пројекта Набуко и гасовода Иран-Турска-Грчка-Албанија-Косово.

То се, према њеним речима , у корену коси са руским интересима на Балкану, посебно што се тиче изградње Јужног тока.

(Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер