петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски лекари прегледали Ратка Младића у Хагу, препоручују да настави лечење у Русији
Хроника

Руски лекари прегледали Ратка Младића у Хагу, препоручују да настави лечење у Русији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2015.

Четворица руских лекара посетила су Ратка Младића у Хагу, прегледала га и дала мишљење да лечење треба да се настави у Москви, сазнаје „Блиц“.

Ускоро треба очекивати да лекари из Русије упуте и званичан допис Хашком трибуналу са захтевом да Младић буде пуштен на лечење у тој земљи, наводи „Блиц“, позивајући се на добро обавештене саговорнике.

„Руски лекари посетили су Ратка Младића у притворској јединици у Схевенингену, и то на његов позив. Тамо су били интерниста, кардиолог, нефролог и уролог. Прегледали су га и дали мишљења и смернице за даље лечење. Њихова препорука Трибуналу је да Младић треба да настави лечење у Русији, а они би преузели и обавезу да га врате у Хаг када то суд затражи“, каже извор „Блица“ наводећи да су српске власти обавештене о намери руских лекара.

Идеја Руса је да Младић буде пребачен код њих у августу док у Хашком трибуналу траје колективни годишњи одмор.

Међутим, каже извор "Блиц" добро упућен у дешавања у Хагу, мале су шансе да ће Трибунал одобрити да Младић извесно време проведе на лечењу па било то и у затворској болници у Москви.

„Теоретски је могуће и то да држава Русија, а не само лекари, затражи пуштање Младића на привремену слободу. У том случају влада Владимира Путина би морала званично да се обрати Хашком трибуналу и она би морала да даје све гаранције за њега. Мислим да су шансе за то готово никакве“, наводи извор „Блица“.

Адвокат са богатим хашким искуством Бранислав Тапушковић каже да је могуће да руски лекари затраже Младићево лечење у Москви, али објашњава да би у том случају држава Русија морала да пружи гаранције за њега.

„Ипак, сигуран сам да Хаг то неће одобрити. И за Слободана Милошевића је била слична иницијатива за лечење у Русији, коју су у Трибуналу глатко одбили. Бар да су га сместили у неку болницу у Хагу, али ни то нису урадили, већ су га држали у притвору. Исто је и са Гораном Хаџићем, који је врло болестан, а исто ће бити и са осталим оптуженицима, па и са Ратком Младићем. Ван хашког затвора нико није лечен“, наводи Тапушковић.

Младићево здравствено стање је врло озбиљно, јер је претрпео неколико можданих удара, а имао је и инфаркт.

Младић је 2011. ухапшен у Србији након 12 година скривања, после чега је изручен Хашком трибуналу где му је у току суђење због оптужби за ратне злочине.

Русија предузима тајну акцију како би, бар привремено, извукла ратног злочинца генерала Ратка Младића из схевенингенског затвора и довела га на лечење у Москву, објавио је хрватски "Јутарњи лист" крајем маја преносећи писање московског дневника "Истина".

(Блиц)

Руски лекари траже документацију о Младићу

У амбасади Русије у Хагу јуче је одржан састанак тима одбране команданта војске босанских Срба са руским стручњацима

У амбасади Русије у Холандији јуче је одржан састанак тима одбране Ратка Младића, команданта војске босанских Срба, и руских лекара који треба да напишу извештај о његовом здравственом стању. Састанак у амбасади био је повод да се на неким порталима појави вест о томе да ће Руска Федерација дати гаранције за условно пуштање Младића на слободу.

Ту информацију за „Политику” је демантовао Младићев син, Дарко Младић, рекавши да је амбасада само посредовала између лекара и одбране и да нема речи о некаквим руским гаранцијама.

„Одбрана не комуницира са руским дипломатама, већ са лекарима, а сусрет је организован у амбасади да би што хитније предали списак недостајуће документације.

Смисао састанка је у томе да нам се достави документација како би руски лекари написали извештај о Младићевом здравственом стању. Вест да Русија нуди гаранције за пуштање на слободу су спекулације. У овом тренутку смо усредсређени само на то да лекари добију сву документацију како би написали поштен извештај, а шта ће у њему писати, то је ствар лекара и од тога ће зависити наши даљи кораци”, каже Дарко Младић.

Он објашњава да су руски лекари, када су почели да пишу извештај после посете Младићу, схватили да им трибунал није предао комплетну документацију.

„Негде фали свака парна страна или слично. Ми смо сачинили списак свега што недостаје и сутра ће одбрана написати поднесак трибуналу да у хитном поступку достави све што треба. Ми већ две године покушавамо да тај тим лекара доведемо до генерала Младића, али су опструкције трибунала велике. То је кршење права Младића на медицинску негу. Он је имао право да својим лекарима омогући приступ документацији”, наводи наш саговорник.

Здравствено стање Ратка Младића, према речима његовог сина, нешто је боље него што је било када је пребачен у Хаг, али му је услед три мождана удара и даље десна страна тела одузета, има велике промене крвног притиска, брзо се замара и није у стању да прати суђење.

Амбасада Руске Федерације није јуче могла да потврди нити да демантује информацију о могућности давања гаранција за пуштање Младића. До закључења овог издања „Политике”, из Хашког трибунала није стигао одговор на наша питања у вези са могућношћу да се Младићу одобри лечење у Русији, уколико би одбрана поднела такав предлог.

Према речима његовог адвоката Бранка Лукића, трећа држава може да гарантује трибуналу да ће одређени оптуженик бити враћен у притворску јединицу у случају привременог пуштања на слободу.

„Колико је познато, такав случај трибунал није имао до сада. Према статуту, постоји могућност да оптужени понуди гаранције друге државе за привремено пуштање на слободу, а трибунал одлучује да ли ће то прихватити или не”, рекао је за наш лист адвокат Лукић.

Подсећамо, Русија је у јануару 2006. године дала гаранције Хашком трибуналу за привремени боравак Слободана Милошевића, бившег председника СРЈ у Москви, ради лечења на Институту за кардиоваскуларну хирургију „Бакуљев”, али је трибунал тај предлог одбио. Милошевић се у децембру 2005. године, обратио судијама у Хагу са молбом да му се дозволи одлазак у Москву на прегледе и лечење у Научном центру за кардиоваскуларну хирургију „Бакуљев”. Руска Федерација гарантовала је безбедност Милошевићу у време боравка у Русији, његов повратак у року који одреди трибунал и поштовање свих услова у вези са пребацивањем.

Трибунал је у фебруару 2006. године одбио Милошевићев предлог, образложивши одлуку тиме да он није доказао да у Холандији не може да добије лечење какво му је потребно. Милошевић је преминуо две седмице након тога.

Доказни поступак тужилаштва у процесу против Ратка Младића, оптуженог за геноцид, завршен је 26. фебруара прошле године, а одбрана је почела са извођењем својих доказа 19. маја исте године. Изрицање првостепене пресуде Претресног већа очекује се у новембру 2017. године.

Д. Чарнић

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер