Početna strana > Hronika > Ruski istoričar: Bojim se da će Mladić preminuti u narednih nekoliko meseci
Hronika

Ruski istoričar: Bojim se da će Mladić preminuti u narednih nekoliko meseci

PDF Štampa El. pošta
sreda, 01. jun 2011.

Bivši komandant armije bosanskih Srba, general Mladić, izručen je Međunarodnom tribunalu za bivšu Jugoslaviju. U to da će se ovo desiti niko nije sumnjao. Kako pišu informisani izvori, predsednik Srbije Boris Tadić u suštini se „igrao Obame“, prateći tok hapšenja srpskog Bin Ladena u direktnom programu. Kako posle tako ozbiljnog lova za „haškim zločincem br. 1“ ometati njegovo izručenje?

Međutim, kao i svaki slučaj koji glasno odjekne, hapšenje Mladića obavijeno je raznim verzijama „teorije zavere“. Prema jednoj od njih, na primer, srpski general je pre izvesnog vremena bio prevezen na Balkan iz... Rusije. A već u selu Lazarevo su iscenirali njegovo hapšenje. Ovu detektivsku teoriju vrlo brzo je opovrglo Tužilaštvo za ratne zločine Srbije, ali polje za razmišljanja je ostalo – zato što padaju u oči propusti u zvaničnoj verziji hapšenja generala. O njima govori i naučni saradnik Instituta za slavistiku RAN Mihail Jambaev.

Pre svega, neslaganje povodom toga da se Mladić četiri godine nalazio u selu Lazarevo, gde je radio kao zidar. Kako čovek koji ima potpuno paralisanu desnu ruku može da radi kao zidar i da pri tome lokalni stanovnici, kojih je u tom selu svega nekoliko hiljada, ništa ne vide  i ne znaju?

Još jedan momenat: iz intervjua koji je dao advokat porodice Mladić, jasno je da se general nalazi u neadekvatnom stanju, pa i medicinska ekspertiza je to potvrdila. To se sasvim uklapa u verziju da su Mladića do moguće isceniranog hapšenja u Lazarevu, nekoliko godina držali u nekakvom zatvoru – možda u Srbiji, ili u američkoj vojnoj bazi Bondstil na Kosovu, gde su ga kljukali psihotropnim preparatima. Evo rezultata – ovih dana Mladić je zamolio da mu se u ćeliju donese sanduk sa posmrtnim ostacima njegove ćerke, koja je poginula još 1994. godine. Veoma se plašim da general neće dočekati kraj sudske rasprave u Hagu, i da će preminuti u narednih nekoliko meseci, smatra Mihail Jambaev.

Na srpske vlasti su se obrušili sa kritikom da izručenjem Mladića pokušavaju da kupe kartu za Brisel. Na šta je srpski ministar inostranih poslova Vuk Jeremić izjavio da je hapšenje generala vezano sa poštovanjem međunarodnih normi, a ne sa težnjom Srbije ka ulasku u EU.

Pitanje našem ekspertu Mihailu Jambaevu – vidite li vezu između hapšenja Mladića i evropske budućnosti Srbije, i ako ona postoji, da li je povoljno po Beograd da izručuje Hagu takvog Mladića – bolesnog i psihički i fizički?

Mislim da je beogradskim vlastima sasvim svejedno u kom stanju izručuju Mladića, zato što one znaju da uhapšeni general nije uslov za stupanje u EU. Uslov ostaje priznanje nezavisnosti Kosova od strane Beograda. A izručenje Mladića je još samo jedno poniženje kroz koje je prošla Srbija.

Onaj koji je putovao u Srbiju preko aerodroma Nikola Tesla, verovatno je primetio zanimljivu protivrečnost. Odmah posle pasoške kontrole goste zemlje čekao je plakat koji obećava basnoslovan novac za informaciju o Mladiću i koji u suštini ispunjava funkciju natpisa „Dobro došli u Srbiju!“. Uporedo sa tim, u nekim srpskim gradovima na tablicama sa nazivima ulica stoji natpis nalepljen nečijom rukom – Bulevar Ratka Mladića. Šta mislite, može li se govoriti da je hapšenje srpskog generala zaoštrilo protivrečnosti u srpskom društvu, i tako do krajnjih granica ispolitizovanom?

Mislim da se za izvestan period srpsko društvo konsolidovalo – dovoljno je pogledati lokalne internet-forume, gde se većina posetilaca negativno odaziva na hapšenje i izručenje Mladića. Zatim, cifre govore same po sebi – to što je miting Srpske radikalne stranke okupio 15,000 ljudi. To nije malo za Beograd.

Po nekim informacijama, neredi koji su se desili u toku mitinga, mogli su da budu elementarno plaćeni. Ovoj verziji se veruje, ako se uzmu u obzir dva momenta. Prvi je, kako govori Mihail Jambaev, to što navijačke grupacije, koje upravo prave izgrede na ulicama prestonice, često bivaju povezane sa specijalnim službama. Drugi je to što u kontekstu odobravajuće reakcije Zapada na hvatanje Mladića, neko u Srbiji je možda imao potrebu da pokaže da su pristalice generala jednostavno vandali koji ratuju sa kontejnerima za smeće.

(Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner