петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руски историчар: Бојим се да ће Младић преминути у наредних неколико месеци
Хроника

Руски историчар: Бојим се да ће Младић преминути у наредних неколико месеци

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2011.

Бивши командант армије босанских Срба, генерал Младић, изручен је Међународном трибуналу за бившу Југославију. У то да ће се ово десити нико није сумњао. Како пишу информисани извори, председник Србије Борис Тадић у суштини се „играо Обаме“, пратећи ток хапшења српског Бин Ладена у директном програму. Како после тако озбиљног лова за „хашким злочинцем бр. 1“ ометати његово изручење?

Међутим, као и сваки случај који гласно одјекне, хапшење Младића обавијено је разним верзијама „теорије завере“. Према једној од њих, на пример, српски генерал је пре извесног времена био превезен на Балкан из... Русије. А већ у селу Лазарево су исценирали његово хапшење. Ову детективску теорију врло брзо је оповргло Тужилаштво за ратне злочине Србије, али поље за размишљања је остало – зато што падају у очи пропусти у званичној верзији хапшења генерала. О њима говори и научни сарадник Института за славистику РАН Михаил Јамбаев.

Пре свега, неслагање поводом тога да се Младић четири године налазио у селу Лазарево, где је радио као зидар. Како човек који има потпуно паралисану десну руку може да ради као зидар и да при томе локални становници, којих је у том селу свега неколико хиљада, ништа не виде  и не знају?

Још један моменат: из интервјуа који је дао адвокат породице Младић, јасно је да се генерал налази у неадекватном стању, па и медицинска експертиза је то потврдила. То се сасвим уклапа у верзију да су Младића до могуће исценираног хапшења у Лазареву, неколико година држали у некаквом затвору – можда у Србији, или у америчкој војној бази Бондстил на Косову, где су га кљукали психотропним препаратима. Ево резултата – ових дана Младић је замолио да му се у ћелију донесе сандук са посмртним остацима његове ћерке, која је погинула још 1994. године. Веома се плашим да генерал неће дочекати крај судске расправе у Хагу, и да ће преминути у наредних неколико месеци, сматра Михаил Јамбаев.

На српске власти су се обрушили са критиком да изручењем Младића покушавају да купе карту за Брисел. На шта је српски министар иностраних послова Вук Јеремић изјавио да је хапшење генерала везано са поштовањем међународних норми, а не са тежњом Србије ка уласку у ЕУ.

Питање нашем експерту Михаилу Јамбаеву – видите ли везу између хапшења Младића и европске будућности Србије, и ако она постоји, да ли је повољно по Београд да изручује Хагу таквог Младића – болесног и психички и физички?

Мислим да је београдским властима сасвим свеједно у ком стању изручују Младића, зато што оне знају да ухапшени генерал није услов за ступање у ЕУ. Услов остаје признање независности Косова од стране Београда. А изручење Младића је још само једно понижење кроз које је прошла Србија.

Онај који је путовао у Србију преко аеродрома Никола Тесла, вероватно је приметио занимљиву противречност. Одмах после пасошке контроле госте земље чекао је плакат који обећава баснослован новац за информацију о Младићу и који у суштини испуњава функцију натписа „Добро дошли у Србију!“. Упоредо са тим, у неким српским градовима на таблицама са називима улица стоји натпис налепљен нечијом руком – Булевар Ратка Младића. Шта мислите, може ли се говорити да је хапшење српског генерала заоштрило противречности у српском друштву, и тако до крајњих граница исполитизованом?

Мислим да се за известан период српско друштво консолидовало – довољно је погледати локалне интернет-форуме, где се већина посетилаца негативно одазива на хапшење и изручење Младића. Затим, цифре говоре саме по себи – то што је митинг Српске радикалне странке окупио 15,000 људи. То није мало за Београд.

По неким информацијама, нереди који су се десили у току митинга, могли су да буду елементарно плаћени. Овој верзији се верује, ако се узму у обзир два момента. Први је, како говори Михаил Јамбаев, то што навијачке групације, које управо праве изгреде на улицама престонице, често бивају повезане са специјалним службама. Други је то што у контексту одобравајуће реакције Запада на хватање Младића, неко у Србији је можда имао потребу да покаже да су присталице генерала једноставно вандали који ратују са контејнерима за смеће.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер