четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Руска дума упозорава да се војна сила против Либије примењује неселективно
Хроника

Руска дума упозорава да се војна сила против Либије примењује неселективно

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 24. март 2011.

Државна дума Русије изјавила је да приликом примене војне силе против Либије не постоји селективност. У одлуци под називом „О ситуацији у Либији“ изражена је забринутост размерама и формама војне операције. Руски посланици позвали су парламенте Француске, Велике Британије, САД, Италије, Канаде и других земаља да допринесу хитном прекиду борбених дејстава.

Државна дума забринута је тиме што се ситуација у Либији развија по најнеповољнијем сценарију, изјавио је за Глас Русије председник комитета доњег дома парламента за међународне послове Константин Косачов.

У нашој одлуци стоји предлог упућен председнику и влади поводом даљих дејстава Русије. Сматрамо да она треба да буду концентрисана као прво на то да се постигне неусмњиво поштовање резолуције СБ УН о Либији од стране свих учесника овог конфликта. Она предвиђају хитни прекид коришћења војне силе и обнову политичког дијалога. У том смислу подржавамо ову мисију посредништва Русије у конфликту, чију иницијативу је дао председник Дмитриј Медведев.

Међутим сама војна операција у Либији против Гадафијевог режима суочава се са озбиљним тешкоћама. Између осталог, одреди устаника, изгледа, разочаравају међународну коалицију. Без обзира на ваздушне нападе на  војне објекте и одреде верне Гадафију, устаницима за сада не полази за руком да развију копнену офанзиву против режима. При томе управо на копнени део операције снага устаника коалиција је полагала велике наде. Јер само авионски напади за свргавање режима нису довољни. А за сада се земље коалиције не спремају да искрцају своје контигенте у Либији који би учествовали у војној операцији.

У тим условима озбиљна трвења су се појавила међу партнерима из међународне коалиције. Дејства Француске, укључујући, по речима западних дипломата, наношење првог напада на Либију без дужног информисања савезника о томе, изазвала су гнев САД и Велике Британије. То сада негативно утиче на напоре предаје командних овлашћења са САД  НАТО-у. У тој ситуацији савезници из коалиције до данас нису успели да израде одлуке ко ће касније координисати либијску операцију. Неусаглашеност деловања је довела до тога да је дан раније Норвешка објавила да повлачи својих шест ловаца из Либије. Мишљење експерта Института за оријенталистику РАН Бориса Долгова.

„Војна операција у Либији је довела до тога да се међу западним савезницима појављују знаци раскола. Британске снаге наносе ударе, француски авиони, амерички војни бродови и подморнице наносе ударе. Али до сада нема органа који координира и који би могао да се пита за резултате ових војних дејстава.“

У том контексту расту противречности унутар самих земаља учесница коалиције. У тим условима разматрање питања шта да се ради са Либијом поново се враћа у СБ УН. Он се окупља у четвртак. Русија, Кина, Индија, Бразил, Турска, иза арапских земаља траже прекид крвопролића.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер