петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија: Више од сто добровољаца примило вакцину "Спутњик 5" против коронавируса
Хроника

Русија: Више од сто добровољаца примило вакцину "Спутњик 5" против коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 31. октобар 2020.

Прва група добровољаца старости од 60 и више година, примила је вакцину "Спутњик 5" против новог коронавируса, саопштио је Никита Ломакин, начелник одељења за истраживања Централног клиничког центра који руководи тестирањем.

“Истраживања су почела прошле недеље и у њима ће бити ангажовано 110 волонтера, најстарији међу њима има 82 године. До сада нисмо евиденирали никакве негативне реакције код добровољаца који су примили вакцину”, рекао је Ломакин за дневник Известија, пренео је ТАС С.

У питању је векторска вакцина, што представља стандардни концепт настанка цепива који се већ неко време користи у истраживањима

Руска вакцина носи скривено име “Гам-КОВИД-Вак Лyо” и развијена је на Институту за епидемиологију Гамалеја у Москви. Једино је познато да је у питању тзв. векторска вакцина, што представља стандардни концепт настанка цепива који се већ неко време користи у истраживањима.

Прва на свету регистрована вакцина против вируса корона названа је „Спутњик 5“ по аналогији са лансирањем првог вештачког Земљиног сателита 1957, наводи се на званичном сајту вакцине.

“‘Спутњик 1’ је интензивирао свемирска истраживања у целом свету. Нова руска вакцина против ковида 19 створила је такозвани ‘тренутак Спутњика’ за светску заједницу. Захваљујуц́и овом поређењу, вакцина је добила назив ‘Спутњик 5’”, наводи се у објашњењу назива вакцине.

Њена основа су вируси који не могу да буду опасни за људе, тзв. вектори. Они служе као носиоци карактеристичног генетског материјала патогена против којег треба спровести вакцинацију. Тело препознаје генетски материјал као страни и ствара антитела која спречавају инфекцију у случају стварног сусрета са вирусом.

(Нова С)                                             

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер