среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија упутила МСП правну анализу једностране независности Косова
Хроника

Русија упутила МСП правну анализу једностране независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 26. мај 2009.

Документ који је Русија упутила МСП представља правну анализа једностраног проглашења независности Косова, са становишта међународног права и резолуције Савета безбедности.

Бивши амбасадор Русије у Београду Александар Алексејев изјавио је да је документ који је Русија упутила Међународном суду правде "правна анализа ништавности једностраног проглашења независности Косова, која се разматра са тачке гледишта међународног права, и резолуције Савета безбедности".

Алексејев, који је и директор Четвртог одељења руског Министарства иностраних послова, у интервјуу за данашњу "Политику" каже да је руски документ "искључиво правни документ - нема ни политичких изјава ни било каквих елемената друге врсте".

Посебна пажња посвећена је анализи Резолуције 1244, која је основа за регулисање проблема Косова и која једнозначно одређује и потврђује територијални интегритет Србије.

У документу се, појашњава Алексејев, "демонстрира ништавност Ахтисаријевог плана и изучава главна противречност савремених међународних односа - то је однос између два принципа европске безбедности - територијалне целине и ненарушивости граница с једне стране, и права на самоопредељење, с друге".

Алексејев додаје да је проглашење независности Косова директно нарушавање међународног права због политичке сврсисходности.

"То је веома опасно не само кад је реч о међународном праву, него и о унутрашњем, јер се, полазећи од принципа политичке сврсисходности, нарушава закон. Ништа добро из тога не може да произађе", наводи бивши амбасадор у Србији.

Од Међународног суда правде у Хагу очекује се да то питање размотри непристрасно. Алексејев сматра да одлука суда, ма каква она била, носи консултативни карактер али да је руски став веома важна основа за све оне који инсистирају на међународном праву.

"Јер Косово није изолован случај, то је покушај да се измени постојећи систем безбедности у свету, да се уништи систем који је, како-тако, ипак функционисао од 1945. године. Одлука суда је веома важна и за наш рад на Косову и на глобалном плану, као и за европску безбедност која мора бити заснована на закону, а не на принципима силе према којима је у праву онај ко има више бомби са осиромашеним уранијумом", рекао је Александар Алексејев.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер