четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија уложила вето на продужење мисије УН у Грузији
Хроника

Русија уложила вето на продужење мисије УН у Грузији

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. јун 2009.

Искористивши право вета у Савету безбедности УН, Русија је осујетила планове Запада о продужењу мисије УН која скоро 16 година надгледа примирје између Грузије и отцепљеног региона Абхазије.

Гласање о продужењу посматрачке мисије за годину дана, или макар и за две недеље како би се постигао компромис, обављено је рано јутрос, односно касно синоћ по њујоршком времену.

Десет чланица је гласало за предлог, а четири су остале уздржане - Кина, Вјетнам, Либија и Уганда, а Русија против. Као што је то претходно и најавио, руски амбасадор у УН Виталиј Чуркин употребио је право вета.

Чуркин је понудио глас "за" из Москве за продужетак мисије на месец дана уколико из резолуције УН буду избачене "све увредљиве референце" везане за име и суверентитет. Западне земље одбиле су тај предлог.

Русија сматра неприхватљивим назив мисије - Посматрачка мисија УН у Грузији, и референцу на Грузијски територијални суверенитет. 

"Разумљиво је да у новим политичким и правним условима већина имена и термина који су коришћени у старим документима сада нису примењиви", саопштило је руско Министарство спољних послова.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун, који је предложио продужетак мисије, изјавио је након гласања да ће упркос "жаљењу" због непостизања споразума, обуставити мисију.

Мандат мисије УН истекао је јутрос, и око 140 војних посматрача и полицајаца је почело да напушта посматрачке пунктове у Грузији.

Грузијски амбасадор у УН Александер Ломаја изјавио је да ће његова нација "убудуће блиско сарађивати са пријатељима", укључујући и ЕУ и њену посматрачку мисију у Грузији као и организације за заштиту људских права које делују у Русији.

Ломаја је додао да је "за дубоко жаљење што је мисија УН у Грузији окончана због противљења само једне земље".

"Ова мисија је помогла да се смире тензије и спрече даљи сукоби", рекао је шеф британске дипломатије Дејвид Милибанд.

У време гласања у УН, у Тбилисију је дошло до сукоба између грузијске полиције и активиста опозиције који захтевају оставку председника Сакашвилија. Више десетина демонстраната је ухапшено, саопштили су званичници.

Након грузијско-руског рата августа прошле године у Јужној Осетији, Русија је признала независност оба отцепљена региона Грузије - Јужне Осетије и Абхазије.

Грузија и даље инсистира на целовитости своје територије.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер