субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија продала мањински удео државног нафтног дива Росњефта; Путин: То је највећи приватизациони посао у нафтном сектору на свету ове године
Хроника

Русија продала мањински удео државног нафтног дива Росњефта; Путин: То је највећи приватизациони посао у нафтном сектору на свету ове године

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 08. децембар 2016.

Русија је у среду објавила да је продала мањински удео од 19,5 посто државног нафтног дива Росњефта за 10,5 милијарди евра катарском државном инвестиционом фонду и компанији за трговину сировинама Гленкор.

То је у среду објавио руски председник Владимир Путин, након састанка с извршним директором Росњефта Игором Сечином.

"То је највећи приватизациони посао, највећа продаја и аквизиција у глобалном нафтном и плинском сектору у 2016. години", казао је Путин након састанка.

Држава ће задржати контролни удео, а већ од раније удео у Росњефту, највећој руској нафтној компанији и једној од највећих у свету, од 19,75 посто држи британски нафтни див БП.

Дуго вођени преговори о приватизацији Росњефта део су напора руске владе да прода део државне имовине како би попунила буџет који је у проблемима због двогодишње рецесије, пада цена нафте и санкција запада због руске интервенције у Украјини, пише “Јутарњи лист“.

Недавно је истекао планирани рок за продају удела у Росњефту, па су се на финансијским тржиштима појавиле шпекулације да ће покушај проналажења страних инвеститора пропасти и да ће удео државе откупити сам Росњефт.

Шпекулисало се да ће санкције запада одвратити велике инвестиције у Русију, премда западним компанијама није било изричито забрањено учествовање у приватизацији Росњефта.

Игор Сечин је рекао, након разговора с Путином, да су вођени разговори с више од 30 потенцијалних купаца удела у Росњефту. Објавио је и да ће Гленкор и катарски државни фонд основати конзорцијум и да ће имати исте уделе у Росњефту.

Гленкор, британско-швајцарска компанија за трговање сировинама, објавила је да ће трансакцију финансирати делимично с сопствених 300 милиона евра, док ће остатак финансирати банке и катарски фонд.

Катарски државни фонд, који је иначе један од највећих инвеститора у Гленкору, досад се није огласио о трансакцији.

Аналитичари кажу како би Гленкор од те трансакције могао профитирати због приступа Росњефтовој производњи нафте, док ће се катарски фонд учврстити на позицији једног од највећих инвеститора у једном од највећих свјетских бизниса.

(Јутарњи, Блиц) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер