уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија предвиђа пораст прихода од извоза енергије за скоро 100 милијарди долара
Хроника

Русија предвиђа пораст прихода од извоза енергије за скоро 100 милијарди долара

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. август 2022.

Русија предвиђа да ће приходи од извоза њене енергије ове године порасти за око 98 милијарди евра, јер су веће цене робе надокнадиле смањење тражње.

Руско Министарство економије очекује да ће приходи од извоза енергије достићи 331 милијарду евра у 2022. години, што је за трећину више у односу на 239 милијарди евра у 2021. години.

Скок у приходима, ако се оствари, помоћи ће јачању руске економије која је погођена санкцијама Запада због рата у Украјини, преноси Радио Слободна Европа. Већи приходи од извоза омогућиће председнику Русије Владимиру Путину да подигне плате и пензије у тренуцима рецесије и инфлације која угрожава животни стандард.

Извоз енергије чини око половину прихода федералног буџета Русије.

Министарство економије предвиђа да ће се просечна извозна цена природног гаса од 1.000 кубних метара у овој години више него удвостручити, пре него што ће постепено падати до краја 2025. године, наводи се у документима владе. Руски извоз гаса ће ове године пасти за око 15 одсто током погоршања односа између Брисела и Москве због рата у Украјини.

ЕУ је објавила да намерава да смањи зависност од руског гаса, будући да је Русија годинама Европској унији била највећи добављач горива. Смањење руског извоза у ЕУ само ће делимично бити надокнађено повећаним извозом у Кину.

Министарство економије очекује зараду од извоза енергије у износу од 251 милијарде евра у 2023. години, више него у 2021. будући да цене нафте и плина падају. Свеукупно гледано, руска економија се боље држи него што се очекивало због санкција, јер пораст прихода од енергије даје влади у Москви више моћи да подржи секторе погођене санкцијама.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер