четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија почиње да диверзификује своје тржиште енергената
Хроника

Русија почиње да диверзификује своје тржиште енергената

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 04. октобар 2010.

Сибирско здравље кинеског змаја

Кинеска аждаја ће користити сибирске ресурсе. Усвајање путне карте о условима испорука руске нафте и гаса на Исток је један од главних резултата посете председника Дмитрија Медведева Кини.

Русија у току 20 година гарантује извоз у Кину 15 милиона тона нафте годишње. То је фиксирано у споразуму, потписаном у Пекингу. Обим није баш много велик. Русија, например, испоручује на Запад 250 милиона тона нафте годишње. Кина купује у иностранству 200 милиона тона. Међутим, нафтовод значи пре свега одсутност транзитних ризика. Управо с њима се суочавају и руски извозници ресурса у Западну Европу, и кинески увозници нафте са Блиског Истока. Поред тога Кини катастрофално фали нафта, а Русији су потребна поуздана тржишта, - истиче заменик директора Института Далеког Истока РАН Андреј Островски.

Споразум је неопходан обема земљама. Русија има проблеме у извозу енергената на Запад. У тим условима долази до усмеравања енергената у Азију јер за сада извоз нафтних производа Русије у Азијско-Пацифички регион није велик. Русија почиње да диверзификује своје тржиште енергената, извозећи их не само на Запад, већ и на Исток.

Кина ће у енергетској сарадњи и даље рачунати на Русију као поузданог партнера. То су показали преговори у Пекингу, без обзира на то што и овог пута стране нису успеле да ускладе цену руског гаса. Међутим, фиксирани су сви основни договори. Наиме - почетак испорука гаса у Кину је крај 2015. године. Рок важења уговора је 30 година. Обим ће износити 30 милијарди кубика. Капацитети се могу упоредити с гасоводима из Русије у Европу - Северним током и Јужним током. Дакле, Кина упућује Западу још један изазов, - сматра Андреј Островски.

Треба се борити за руски гас, за руску нафту. Треба конкурисати, узимајући у обзир да су енергенти ограничени, тржиште је ограничено, зато и постоји светска конкуренција. Кина користи могућности добијања нафте и гаса из Русије. Она не мора да вози нафту преко мореуза, например, из УАЕ или Саудијске Арабије. Кина безусловно има у томе предност.

Недавно је Русија почела да извози нафту преко Пацифика у САД. То је такође изазов Европи која све чешће почиње да политички третира енергетску сарадњу с Русијом. Поред тога се већ у току године и по дана компримовани природни гас са једне од највећих у свету фабрике на Сахалину испоручује у САД, Јапан и Јужну Кореју. Производи су уговорени за наредних 25 година. Када сахалинска фабрика проради пуном паром, списак потрошача руског компримованог природног гаса ће попунити најмање још 10 земаља Јужне и Југо-Источне Азије. То већ значи постепено прекројавање глобалне енергетске карте. Формира се ново регионално тржиште нафте и гаса, чији основни играчи постају највећи у свету произвођач енергената и најдинамичније економије Азије са апетитом аждаје.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер