петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Русија и Кина ојачали стратешко партнерство
Хроника

Русија и Кина ојачали стратешко партнерство

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 07. јануар 2011.

Заједничка иницијатива о концепцији азијске безбедности, пробој у енергетици и бум руског малог и средњег бизниса у Кини. То су главни резултати развоја односа између Русије и Кине 2010. године, изјавио је у инвервјуу за Глас Русије заменик директора Института за Далеки Исток РАН Сергеј Лузјањин.

Научник сматра да су 2010. Москва и Пекинг у духу стратешког партнерства јасно формулисали опште интересе и задатке у глобалној политици. Између осталог, предложили су партнерима из Азијско-Тихоокеанског региона да размотре заједничку концепцију безбедности. Русија и Кина полазе од недељивости регионалне безбедности. Тачније сматрају недопустивим осигурање безбедности једне групе земаља на рачун оштећења интереса друге, истакао је Сергеј Лузјањин:

Међукорејски сукоб, напетост око Тајвана, спорови Кине и Јапана, Русије и Јапана о територијалним проблемима стварају врло сложену атмосферу у Азијско-Тихоокеанском региону. Овде нема довољно поверења. И, нaравно, руско-кинеска иницијатива о заједничкој безбедности у Азији усмерена је на јачање мера поверења. А такође на стварање првобитних, заједничких струкутра за спречавање регионалних и ширих конфликата. Ова иницијатива Русије и Кине озбиљан је и још дуг и сложен пут за достизање општег консензуса.

2010. година је извела Русију и Кину на нови ниво енергетске сарадње, сматра Сергеј Лузјањин. При томе он се не слаже са радикалном тачком гледишта о томе да Русија постаје бензинска пумпа за Кину пошто је прва нафта из Источног Сибира цевоводом кренула у суседну земљу.

То није просто извоз руске нафте. За минулу годину Русија и Кина су битно напредовале у енергетској сарадњи. Реч је о новим корацима у атомској и електроенергији, испорукама компримованог гаса, изградњи гасовода. Постоји неколико важних уговора о заједничкој разради енергетске опреме. А то је већ сфера високих технологија и машиноградње. Најважније је што постоји договор о могућем укључивању значајних кинеских инвестиција у разраду налазишта у Сибиру и на Далеком Истоку заједно са руским компанијама.

По мишљењу Сергеја Лузјањина, 2010. година ојачала је инвестиционе везе између Русије и Кине.

Ова година је показала нову тенденцију: руски мали и средњи бизнис Сибира и Далеког Истока активно је кренуо у Кину. Изнајмљују се кинеске територије, купују се предузећа, започињу мањи пројекти. Руски бизнисмени улажу новац у Кину, пошто тамо постоји јасан систем вођења бизниса. То је нова појава.

Главни задатак обе земље у 2011. години је квалитативна диверзификација економских веза у првом реду на рачун високотехнолошке сарадње. Сергеј Лузјањин сматра да Русија и Кина још нису искористиле читав постојећи потенцијал у тој сфери.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер