четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Румуни стоје на путу Хрватске у ЕУ?
Хроника

Румуни стоје на путу Хрватске у ЕУ?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 05. јануар 2011.

Званични Букурешт запретио је да ће отежати прикључење Хрватске Европској унији уколико неке чланице европског блока буду блокирале улазак Румуније у шенгенску зону. Наиме, Румунија је у 2011. години требало да постане земља шенгена, међутим, томе су се успротивиле Немачка и Француска.

Шеф румунске дипломатије Теодор Баконски у интервјуу румунском дневнику „Адеварул" критиковао је Немачку и Француску због таквог става. Он је румунску ситуацију упоредио са хрватском.

- Иста правила требало би да се односе на свако проширење шенгенске зоне и морају се поштовати. Румунији је био обећан улазак у шенгенску зону чим испуни техничке захтеве. Хајде да видимо ситуацију у којој се налази Хрватска. Подржавамо проширење ЕУ на западни Балкан, али не можемо да прихватимо да то буде учињено без механизма за сарадњу и верификацију, све док је тај механизам на снази у нашем случају - рекао је Баконски, изневши увијену претњу Загребу и уцену Француској и Немачкој.

Претња Румуније је, ипак, више упућена Немачкој, главној присталици хрватског прикључења ЕУ, него Загребу, али би, уколико се Букурешт заиста одлучи за овако нешто, успорила прикључење Хрватске Унији.

Иначе, такозвани механизам за сарадњу и верификацију наметнут је Румунији и Бугарској 2007. због тога што су Европска комисија и неке чланице Уније желеле да притисну те две земље да наставе са антикорупцијским напорима и након званичног уласка у ЕУ. Четири године касније, тај механизам је и даље на снази, а Румунија се и даље котира као једна од најкорумпиранијих европских држава.

Иако проширење шенгенске зоне нема никакве правне везе са механизмом, идеју Немачке и Француске подржавају и Холандија, као и нордијске земље, које верују да би брз улазак у шенгенску зону омогућио криминалним организацијама из две землље да се прошире на друге европске државе.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер