четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТВ: "Јогурт револуција" као друштвени феномен
Хроника

РТВ: "Јогурт револуција" као друштвени феномен

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. фебруар 2016.

НОВИ САД - Ових дана објављен је необичан оглас, у којем се позивају учесници такозване Јогурт револуције из 1988 године, да сведоче о данима рушења тадашњег покрајинског руководства. Како сазнајемо, Оглас је дао политиколог Марко Грдешић из Загреба. Сматра да је јогурт револуција феномен који заслужује истраживање.

Феномен распада Југославије и кризе на њеној територији, и данас, 20 година од завршетка ратова, тема је која још увек привлачи пажњу аналитичара, социолога и историчара. И даље се на примеру бројних демонстрација, митинга и сукоба из тих година, врше истраживања.

Марко Грдешић са Факултета политичких знаности у Загребу, бави се феноменом новосадске "Јогурт револуције".

Иако је прошло 28 година од Јогурт револуције, за Марка Грдешића, политиколога из Загреба, она и даље представља централну тему његових истраживања. Докторске студије из социологије завршио је у Сједињеним Државама, а у склопу истраживања пут га је довео у Нови Сад, где тражи учеснике те револуције.

"У политичкој повијести Југославије, тешко је наћи један догађај где је тако много људи изашло на улицу за тако мало времена. Таквих епизода нема много, а јогурт и антибирократска револуција спада у те догађаје. Покушавам доћи до људи који су били тамо, који се сећају и да у једној отвореној,пријатној атмосфери, причамо о том догађају", каже Марко Грдешић.

Оглас за сведочење учесника Јогурт револуције дат је пре недељу дана у дневним новинама, и сви заинтересовани могу да се јаве. По речима Марка Грдешића, свако ко буде учествовао у истраживању биће плаћен 2.000 динара.

(РТВ) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер