среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Забринутост да би исламски екстремисти са Балкана могли да постану претња ЕУ и Америци
Хроника

РТС: Забринутост да би исламски екстремисти са Балкана могли да постану претња ЕУ и Америци

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 31. октобар 2011.

Јачање милитантних вехабија у региону изазива забринутост Запада да би Југоисточна Европа могла да постане "плодно тло" за терористе. Босна и Херцеговина нема довољно унутрашњих капацитета да се избори са безбедносним претњама, сматрају стручњаци.

У Босни и Херцеговини има око 3.000 вехабиста, али се не зна колико је њих повезано са терористичким групама, показују подаци Обавештајне агенције у тој земљи. После напада на америчку амбасаду у Сарајеву, расте забринутост да би исламски екстремисти са Балкана могли да постану претња Западној Европи и Америци.

Претпоставља се да неколико радикалних група ради на дестабилизацији БиХ, а јачање милитантних вехабија у региону изазива забринутост Запада да би Југоисточна Европа могла да постане плодно тле за терористе.

Стручњак за тероризам Владо Азиновић сматра да је то последица више различитих фактора, од којих је један свакако нефункционална држава Босна и Херцеговина, која нема довољно унутрашњих капацитета да се избори са безбедносним претњама.

Тамошњи медији наводе да је Мевлид Јашаревић следбеник текбир идеологије, која заговара искључивост према немуслиманима и непризнавање секуларних закона.

У писму, чије делове преноси сарајевски "Дневни аваз", каже да је нападом на америчку амбасаду хтео да помогне муслиманима.

"Ми га не подржавамо, ми не позивамо људе да се тако понашају, не подучавамо их да иду тим путем. Сматрам да се за овај поступак не може наћи оправдање. Ми желимо људе да подучавамо исламу, да их позовемо исламу", изјавио је вођа вехабиста из Горње Маоче код Тузле Нусрет Имамовић.

Радикални вехабисти одговорни су и за прошлогодишњи бомбашки напад на полицијску станицу у Бугојну.

Према речима Азиновића, после 20 година, на жалост, те групе нису само увезене већ су настале овде и комбинују локални садржај са глобалном агендом вехабиста и спроводе њихове замисли у другим деловима света.

Да радикални ислам јача на Балкану, сведочи и случај косовског Албанца, иначе следбеника радикалног ислама који је, у марту, убио двојицу америчких војника на франкфуртском аеродрому.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер