петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Ватрени сукоб две Кореје
Хроника

РТС: Ватрени сукоб две Кореје

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. новембар 2010.

Севернокорејска војска засула артиљеријским гранатама јужнокорејско острво у Жутом мору. Два маринца погинула, а 13 рањено. Повређена три цивила, куће у пламену, а становништво у склоништима. Јужна Кореја узвратила ватром. Кина, Русија и САД апелују за прекид сукоба.

Северна Кореја отворила је артиљеријску ватру на насељено јужнокорејско острво, близу спорне западне границе између две земље, на шта је Јужна Кореја узвратила ватром, саопштено је у Сеулу.

Званичник из јужнокорејског здруженог генералштаба, рекао је да је Северна Кореја испалила више од 200 артиљеријских пројектила на острво Јеонпјеонг у Жутом мору и да је Јужна Кореја узвратила ватру.

Министар одбране Јужне Кореје Ли Хонг Ки, изјавио је да је у питању планиран напад, који очигледно представља кршење примирја између Северне и Јужне Кореје.

Министар је, такође, навео да су у нападу повређена три цивила. 

Јужнокорејска агенција Јонхап пренела је да су погинула два јужнокорејска маринца, а најмање 13 je рањено, док се становништво евакуише у бункере на острву, на којем укупно живи око 1.300 људи.

Телевизијски снимци показују како се бели и црни дим дижу са острва, на којем је дошло до прекида струје, а 60 до 70 зграда је у пламену.

Северна Кореја тврди да је Јужна Кореја прва отворила ватру и испалила на десетине граната, пренела севернокорејска агенција КЦНА.

Јужна Кореја је саопштила да је имала редовне војне вежбе уз западну обалу пре него што је Северна Кореја почела артиљеријску паљбу по јужнокорејском острву, али Сеул тврди да вежба бојевог гађања није била усмерена према северном суседу.

"Одржавали смо уобичајене војне вежбе и наша проба гађања била је уперена према западу, не према северу", рекао је један јужнокорејски војни званичник чије име Ројтерс не наводи.

Апели за мир

Кина је изразила забринутост поводом вести о нападу Северне Кореје на јужнокорејско острво. Портпарол Министарства спољних послова Кине Хонг Леи је рекао да обе стране на Корејском полуострву треба више да допринесу миру.

Руски министар иностраних послова Сергеј Лавров рекао је да је неопходно да сукоб одмах престане, јер постоји велика опасност која одмах мора бити избегнута.

Вашингтон је осудио артиљеријски напад Северне Кореје и затражио смиривање ситуације.

У саопштењу Беле куће је истакнуто и да су САД чврсто опредељене да бране свог савезника Јужну Кореју и да одрже регионални мир и стабилност.

Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон осудила је сукоб Северне и Јужне Кореје и позвала обе стране на уздржаност.

"Веома сам забринута због данашњих догађаја на Корејском полуострву, који су довели до жртава међу јужнокорејским војницима и цивилима", навела је Ештонова, позвавши севернокорејске власти да се уздрже од било какве акције која би довела до даље ескалације.

"Желела бих да истакнем да су мир и стабилност на Корејском полуострву од суштинске важности за регион и свет", закључила је Ештонова.

Западна граница на Жутом мору, коју су повукле Уједињене нације, по завршетку Корејског рата (1950-1953), и даље је извор напетости између Северне и Јужне Кореје.

Две земље су, технички, и даље у рату, пошто на крају рата нису потписале мировни споразум већ само примирје.

Напетост између две Кореје појачана је после инцидента, у марту ове године, када је торпедо испаљен из Северне Кореје и потопио јужнокорејски ратни брод са 46 морнара. Северна Кореја је демантовала било какву одговорност за потапање тог брода.

Хитна седница Савета безбедности

Савет безбедности Уједињених нација могао би у наредних дан-два да одржи хитну седницу поводом данашњег сукоба на Корејском полуострву.

За наговештај хитне седнице СБ УН су агенцији Ројтерс у Паризу рекли неименовани француски дипломатски извори, који су навели да је планирање у току.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер