четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Салфорд ипак злоупотребио доминантни положај
Хроника

РТС: Салфорд ипак злоупотребио доминантни положај

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. август 2010.

Комисија за заштиту конкуренције 11. августа је донела решење којим је утврђена злоупотреба доминантног положаја у откупу сировог млека две компаније које послују у саставу инвестиционог фонда Салфорд доминантног положаја Млекаре из Суботице и Индустрије млека и млечних производа Имлек Београд у откупу сировог млека у Србији.

Министарство пољопривреде је 11. августа саопштило да је несташица млека у Србији резултат шпекулативних радњи инвестиционог фонда Салфорд. Тада је наведено да је Комисија за заштиту конкуренције два пута утврдила монополски положај Салфорда на тржишту и да је Министарство пољопривреде поновило захтев Комисији за утврђивање монопала.

Ипак монопол Имлека

Београдски "Имлек" и суботичка "Млекара" злоупотребљавају тржиште сировог млека, утврдила и трећи пут Комисија за заштиту конкуренције.

БЕОГРАД/НОВИ САД - Комисија за заштиту конкуренције потврдила је злоупотребу доминантног положаја "Млекаре" из Суботице и Индустрије млека и млечних производа "Имлек" Београд у откупу сировог млека у Србији. То је данас саопштило Министарство пољопривреде.

Министарство пољопривреде саопштило је да је Комисија за заштиту конкуренције утврдила да су Млекара из Суботице и Индустрија млека и млечних производа "Имлек" из Београда злоупотребили доминантан положај на тржишту откупа сировог млека на територији Србије.

У саопштењу се наводи да је на поновљени захтев Министарства да се утврди постојање монопола на тржишту млека, Комисија за заштиту конкуренције 11. августа донела решење којим је утврђена злоупотреба доминантног положаја у откупу сировог млека две компаније које послују у саставу инвестиционог фонда "Салфорд".

Против тог решења тужбом је поново покренут управни спор који је у току.

Министарство пољопривреде је указало да Комисија за заштиту конкуренције у очекивању пресуде Управног суда пажљиво прати тржиште млека.

Министарство пољопривреде је 11. августа саопштило да је несташица млека у Србији резултат шпекулативних радњи инвестиционог фонда "Салфорд".

Тада је наведено да је Комисија за заштиту конкуренције два пута утврдила монополски положај "Салфорда" на тржишту и да је Министарство пољопривреде поновило захтев Комисији за утврђивање монопала.

Имлек: Зарада од литра млека 11 динара

Компанија "Имлек" саопштила је да је њена зарада на откупу, преради и продаји много мања од шпекулација у домаћој јавности и навела да од литре свежег млека, које у продавницама кошта 60 динара, тој компанији остаје 11 динара, а од једног литра дуготрајног - 18 динара.

Од литра најпродаванијег "Имлековог" свежег млека са 2,8 одсто млечне масти, компанија од 60 динара мора да издвоји 12 динара на име ПДВ-а и марже трговини, затим 11 динара за трошкове сировине и репроматеријала, 27,5 динара на име откупа сировог млека произвођачу, а ту треба додати и 2,5 динара за транспорт сировог млека до млекаре и још седам динара за амбалажу.

Тих 11 динара по литру млека остаје "Имлеку" да покрије трошкове плата, струје, воде, паре, одржавања, хигијене, осигурања, контроле квалитета, складиштења, превоза готових производа, горива, амортизације, маркетинга, продаје и администрације, камата, курсних разлика и другие трошкове.

Од литра дуготрајног млека, са 2,8 одсто млечне масти које у малопродаји кошта 79 динара, "Имлеку" чисто остаје 18 динара, јер мора да издвоји 18,5 динара на име ПДВ-а и марже трговини, осам динара за трошкове сировине и репроматеријала, 27,5 динара на име откупа сировог млека произвођачу, а ту треба додати и 2,5 динара за транспорт сировог млека до млекаре и још 12,5 седам динара за амбалажу.

Произвођачи учествују у формирању премија

Индивидуални произвођачи млека договорили су се јуче са министром Сашом Драгином да буду укључени у писање уредби о висини премија за млеко и субвенција у сточарству.

Састанак је уследио дан пошто су индивидуални произвођачи формирали конзорцијум, како би заједнички наступали према држави и млекарама.

Конзорцијум је затражио да цена сировог млека буде повећана на најмање 32 евроцента по литру (прерађивачи су до сада плаћали 26 динара за литар млека прве класе).

Произвођачи су упозорили и да, ако млекаре не прихвате њихов предлог да откупна цена млека буде 32 евроцента за литар, 22. августа престати да испоручују млеко прерађивачима.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер