Хроника

РТС: Око 300 миграната пребачено са севера Србије у прихватни центар у Прешеву; Центар Кањиже пун миграната, локална власт затражила више полицајаца од МУП-а

Штампа
субота, 07. децембар 2019.

Осам аутобуса са око 300 миграната стигло је у прихватни центар у Прешеву са севера Србије. Овај потез је уследио пошто је у новембру постигнут својеврсни рекорд – готово три хиљаде миграната покушало да се преко Србије домогне Европске уније.

Центар у Прешеву није био активан годину и по дана. За то време, радили су центри у другим општинама Пчињског округа – у Врању, Бујановцу и Босилеграду.

Пре десетак дана поново је активиран и тада је стигла група од 400 миграната са севера земље, који су до тада били у импровизованим објектима.

Мигранти, углавном самци, који су тада, а и сада стигли, током зиме боравиће у Центру.

Горан Ћирић из Комесаријата за избеглице и миграције истиче да су мигранти прихваћени и да су обезбеђени кров над главом, грејање, три оброка дневно, медицинска заштита, одећа и обућа.

Капацитет Прихватног центра у Прешеву је око 1.000 места, од тога 800 у чврстим објектима и они су скоро попуњени.

У Бујановцу више нема места за породице са децом, а у Врању је празно пар соба.

Према подацима Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила, ситуација је компликованија на северу земље.

Радош Ђуровић из Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила поручује да се морају повећати капацитети смештаја управо због оваквих околности, јер Србија дефинитивно постаје тампон-зона на путу миграције.

"У светлу и споразума са Фронтексом, који је ратификован скоро, Србија преузима све веће обавезе да се бори са миграцијом на сопственој територији дуж граница Европске уније", наводи Ђуровић.

Према подацима Центра за заштиту и помоћ тражиоцима азила, све више миграната долази из Сирије. Они су до сада били у Турској.

Центар Кањиже пун миграната, локална власт тражи више полицајаца

Због повећаног броја миграната на северу земље, кањишка општина затражила је од МУП-а да што пре повећа број полицијских службеника, у најсевернијој општини у Србији. Грађани Кањиже наводе да мигранти нису нападали локално становништво, али истичу да су ипак забринути.

Од 300 до 500 миграната свакодневно се креће у насељима близу српско-мађарске границе – Кањижи, Хоргошу и Мартоношу.

У страху од непознатих људи, грађани су почели да се самоорганизују, тврде у кањишком Штабу за ванредне ситуације.

"Мигранти улазе у напуштене куће, старе зграде, чак и неке институције. Родитељи већ воде своју децу у школу, не смеју да их пусте саме", каже координатор за мигранте општине Кањижа Роберт Лацко.

Лацко сматра да је једино решење повећање присуства полиције у насељима чиме ће се, како очекује, обезбедити мир и безбедност грађана.

Грађани Кањиже наводе да мигранти нису нападали локално становништво, али истичу да су ипак забринути.

Центар Кањиже пун је мигранта који желе да се домогну земаља Европске уније.

Један од њих каже да је присиљен да спава на улици јер нема новца. Жели да оде у Немачку, али не зна како да пређе границу.

Други напомињу да желе у Француску или Холандију и надају се да ће ипак успети да уђу у Мађарску.

Према подацима мађарске полиције, јуче и данас приведено је шездесетак илегалних миграната у жупанијама које се граниче са Србијом.

Сви су враћени у прихватне центре на мађарско-српској граници. Врата тих центара отворена су само према Србији.

(РТС)

Видети још: Ђорђе Вукадиновић: Какав је споразум Србија склопила са аустријском владом по питању миграната – и зашто се чини као да и власт и опозиција и медији мигрантско питање гурају под тепих?

Шеф београдске Канцеларије УНХЦР: Број миграната у Србији два пута већи него прошле године - до новембра их ушло око 27 хиљада

Због повећаног броја миграната у Сомбору, полиција у сарадњи са Комесаријатом за избеглице њих 400 превезла у Прихватни центар у Прешеву

СОинфо.орг: Седамдесетак грађана окупило се на протесту против миграната, полиција спречила озбиљнији сукоб

 

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]