уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Еулекс направио нови план за хапшење Фатмира Љимаја
Хроника

РТС: Еулекс направио нови план за хапшење Фатмира Љимаја

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 17. јул 2011.

Високи функционер Тачијеве партије и бивши министар Фатмир Љимај позван да се појави пред косовским судом због злоупотреба за време министарског мандата. Еулекс направио нови план за хапшење Љимаја кога само посланички имунитет држи на слободи.

Еулекс је позвао бившег министра у косовској влади и посланика Демократске партије Косова Фатмира Љимаја да се 20. септембра појави на суду, због сумњи за злоупотребе и организовани криминал док је управљао министарством за саобраћај и телекомуникације.

Појављивање Љимаја пред судом раније је најавила одлазећа главна тужитељка Специјалног Тужилаштва Косова Исабеле Арнал, преноси приштински лист Коха диторе.

Арналова је, како наводи лист, затражила додатно време да оконча истрагу о злоупотребама у Љимајевом министарству.

"По косовском закону, једна истрага може трајати 24 месеца. Имам утисак да ће ова канцеларија затражити од уставног суда да истрага буде продужена. Проверили смо велике неправилности у вези са расписивањем тендера у овом министарству", нагласила је Арнал, оцењујући случај Љимај "веома компликованим".

Љимајев адвокат Том Гаши је потврдио да је његов брањеник добио позив да се јави суду у септембру, али нагласио и да сумња да овај поступак има политичку позадину.

"Каквог разлога има Еулекс да некога поново испутује, 16 месеци након што су о тога направили спектакл. Закон им то омогућава, али то није нормално", рекао је Гаши.

Према његовом мишљењу, ово се намерно ради, како би се од уставног суда затражио продужетак истрага за још најмање шест месеци, с обзиром на то да, како је рекао, до сада против његовог брањеника није пронађен ниједан доказ о злуопотреби службаног положаја.

"Они су могли да позову Љимаја још првог дана или пре почетка истраге, а не да чекају оволико", рекао је Гаши.

Љимаја тренутно штити посланички имунитет који је постао "јабука раздора" између председника скупштине Јакупа Краснићија и међународне заједнице, пре свега Америке. Вашингтон тражи да се Љимају укине посланички имунитет како би могао да буде приведен, док Краснићи на све начине покушава то да одложи.

У међувремену, Еулекс је направио резервни план за укидање имунитета Љимају. Еулекс намерава да преко посланичких група иницира изјашњавање уставног суда о укидању имунитета посланицима који су под истрагом, уколико председник параламента Јакуп Краснићи буде и даље одбијао да исти захтев упути уставном суду Косова.

"Од сваке групе ће бити затражено да скупштина подржи такву резолуцију", рекао је листу Експрес неименовани међународни дипломата, наводећи да је то план "Б" Еулекса, уколико Краснићи не пошаље захтев уставном суду.

Краснићија, наиме, сматра да је за укидање имунитета псоланицима, довољан захтев јавног тужиоца, а не мишљење уставног суда. Краснићи је у петак послао писмо Еулексу са тим тумачењем.

"Парламент би требало да добије захтев директно од тужиоца. Ако тужилац тражи укидање имунитета, уставни суд нема потребе да изјашњава", наводи се у писму Краснићија.

Краснићијев став је изазвао снажне реакције америчких и европских дипломата.

Први, за којег Еулекс тражи укидање имунитета управо је посланик владајуће ДПК и бивши министар Фатмир Љимај, осумњичен за проневере и организовани криминал док је управљао министарством за саобраћај и телекомуникације и да је починио ратне злочине у селу Клечка током сукоба на Косову 1999. године.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер