среда, 04. децембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТС: Енергетска будућност Србије - могу ли гасне електране да обезбеде сигурно снабдевање
Хроника

РТС: Енергетска будућност Србије - могу ли гасне електране да обезбеде сигурно снабдевање

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 13. новембар 2024.

 Захваљујући аранжману са Русијом и договору са Азербејџаном, Србија има ниску цену гаса, иако она у Европи расте - поручио је из Бакуа председник Вучић, истичући да су нам за то потребни нови повољни уговори о снабдевању. Са председником Азербејџана договарао је градњу гасне централе.

Гас из Азербејџана у Србију стиже гасним интерконектором - Ниш - Софијa. Испоруке су редовне, а током зиме имамо и додатне количине. Председник каже да је план да се уз подршку Азербејџана граде две електране снаге по 350 мегавата или једна јача.

"Они граде електране које су у стању да произведу и преко један гигават електричне енергије. Ми смо се увек ограничавали на 350 мегавата, а уколико бисмо могли да подигнемо једну велику гасну електрану, то би у значајној мери осигурало наше потребе за електричном енергијом у будућности. Јер у сваком тренутку, ако имате довољно гаса, можете да имате капацитет електричне енергије од једног гигавата. То је за нас од изузетне важности јер ми више проблема немамо макар у наредних седам, осам, девет година", рекао је Александар Вучић, председник Србије.

Према његовим речима, то је један од начина да себе обезбедимо, посебно сигурност снабдевања гасом, уколико би нам партнер у свему томе и акције заједно са нама у том предузећу имала азербејџанска страна. 

Србија већ има четири гасне електране, и њихова предност је што могу и да греју и производе струју. Једна је у Панчеву, у власништву Гаспромове ћерке компаније, док три "Панонске термоелектране-топлане" послују у саставу ЕПС-а и лоциране су у: Новом Саду, Зрењанину и Сремској Митровици.

"Електропривреда Србије користи своје гасне електране за грејање градова. У том смислу, Панонске електране се користе за грејање првенствено Новог Сада, а у производњи електричне енергије доприносе у мањој, али значајној мери енергетској стабилности Србије", каже генерални директор ЕПС-а Душан Живковић.

Иако је гас фосилно гориво, Европска унија у енергетској транзицији означила га је као прелазно зелени енергент.

"Могу да замене електране на угаљ у овом прелазном периоду док потпуно не напустимо производњу из фосилних горива. И гас је фосилно гориво и као такав емитује ЦО2 у атмосферу, али та емисија је половина оне коју емитују термоелектране", рекао је стручњак Удружења енергетичара Жељко Марковић.

Европска унија из гаса обезбеђује 17 одсто електричне енергије, и гасне електране су значајна резерва у енергетском систему.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер