Хроника

РТС: Дан "Д" за евро

Штампа
четвртак, 08. децембар 2011.

Дует Саркози - Меркел жели измену европских споразума и казне за земље еврозоне које премаше предвиђени дефицит. Херман ван Ромпеј решење види у договору о емитовању евробвезница. Уочи Самита ЕУ, стижу упозорења да ће се евро ускоро наћи на ивици амбиса, уколико се не пронађе решење.

Уочи Самита Европске уније у Бриселу, стижу упозорења да ће се евро, идуће недеље, наћи на ивици амбиса, ако тај састанак не успе. Учеснике чекају тешки договори о решавању дужничке кризе и измене европских споразума, како би се обезбедила буџетска дисциплина и стабилност.

Лидери Француске и Немачке неће отићи са Самита, 9. децембра, без постигнутог договора. Никола Саркози и Ангела Меркел желе измену европских споразума и увођење казни за земље еврозоне које премаше предвиђени дефицит.

Подршку им даје амерички министар финансија Тимоти Гајтнер, који борави у Паризу. "Веома је важно да Европа успе. Треба да постоји довољно јак заштитни зид који ће спречити ширење кризе. Верујем да ће им то поћи за руком", каже Гајтнер.

Председник Европског савета Херман ван Ромпеј сматра да је спасавање евра могуће и без новог споразума и залаже се и за постизање договора о емитовању евробвезница.

"Мислим да је ова порука јасна - треба пустити Европску централну банку да ради свој посао. Она мора да има важну улогу у решавању кризе", истиче економски аналитичар Роберт Халвер.

Британски премијер Дејвид Камерон, међутим, тражи гаранције уколико дође до промене европског уговора. Камерон каже да ће, уколико чланице ЕУ желе да користе европске институције за спас евра, Британија инсистирати на мерама заштите.

Доказ британске сумњичавости је и то што се већина острвљана клади да ће евро нестати до краја идуће године. Опкладе падају и на прву земљу која ће напустити зону евра - а фаворит је Грчка.

Њен државни дуг је, ове године, порастао на 30.000 евра по становнику. Посланици грчког парламента послушали су премијера Лукаса Пападемоса, да такво стање мора да се прекине, и усвојили државни буџет за идућу годину. Глас за штедњу дало је 258, од 300 парламентараца.

Италијански премијер Марио Монти каже да се његова земља плаши да не доживи судбину Грчке, и позива посланике да усвоје његов пакет мера за излазак земље из кризе. Монти, међутим, није имао много речи утехе за своје сународнике, најавивши да Италија можда неће моћи да исплаћује државне зараде и пензије.

(РТС)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]