четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТК2: У периоду од 2013. до 2017. године Косово напустило више од 170.000 људи
Хроника

РТК2: У периоду од 2013. до 2017. године Косово напустило више од 170.000 људи

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. март 2019.

 У периоду од 2013. до 2017. године Косово је годишње у просеку напуштало 35.000 људи, одлазећи углавном у земље западне Европе, наводи се у извештају који је пре неколико дана објавило косовско министарство унутрашњих послова.

Ови подаци укључују редовну и нерегуларну миграцију, а значајан број људи мигрирао је тражећи азил, преноси РТК2.

Највећи тренд континуираног одласка забележен је до 2016. године, док је касније приметан значајан пад.

Највећи број грађана који су мигрирали са Косова током овог периода био је у 2015. години, када је отишло преко 75.000 људи. Две године касније емиграција је опала на око 12.000 грађана.

Већина миграната у 2017. години били су редовни мигранти, а разлози за њихов одлазак били су: спајање породице, склапање бракова, запошљавање, студирање итд.

Према подацима министарства унутрашњих послова, житељи Косова мигрирали су углавном у земље Европске уније, али било је грађана који су идентификовани као имигранти у Сједињеним Државама и Канади.

Што се тиче података за 2018. годину, власти их још увек нису финализовале, али према неким параметрима које су службеници објавили показало се да је тренд напуштања Косова опао и током 2018. године.

Из министарства унутрашњих послова саопштавају да је познато да има око 3.500 грађана који су 2018. године поднели захтев за азил у земљама ЕУ.

Председник Одбора за заштиту људских права и слобода на Косову Беџет Шаља каже да је исељавање људи са Косова у западне земље борба за опстанак.

Оцењује да је „Косово земља која не пружа основне услове својим грађанима и перспективи младих“.

„Емиграција се дешава због недостатка посла. Млади људи, иако завршавају студије или стручне школе, не могу да нађу посао. Непотизам се укоренио на Косову, ако немате политичку подршку не можете да нађете посао, а у одсуству могућности они су присиљени да напусте земљу и баве се послом који није у складу са њиховим квалификацијама. Присиљени су да побегну због бољег живота“, оценио је Шаља поводом објављивања извештаја о броју људи који су напустили Косово.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер