среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТЦГ: Мило Ђукановић поново послао предлог за скраћење мандата црногорског парламента и затражио да се посланици о томе изјасне на ванредној седници 30. септембра
Хроника

РТЦГ: Мило Ђукановић поново послао предлог за скраћење мандата црногорског парламента и затражио да се посланици о томе изјасне на ванредној седници 30. септембра

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. септембар 2022.

Председник Црне Горе Мило Ђукановић поново је послао предлог за скраћење мандата Скупштине и затражио да се посланици о томе изјасне на ванредној седници 30. септембра.

Поновљени предлог уследио је након што је председница Скупштине Црне Горе Данијела Ђуровић у петак вратила црногорском председнику захтев да се одржи ванредна седница парламента, на којој је требало да се расправља о скраћењу мандата Скупштине, са образложењем да није био правно уредан, пренела је РТЦГ.

Документ је данас објављен на сајту Скупштине.

У допуњеном предлогу за скраћење мандата Скупштини, Ђукановић тражи ванредну сједницу парламента 30. септембра, што је био и његов ранији предлог.

Он је подсјетио да је 20. августа Скупштина изгласала неповјерење 43. влади.

Ђукановић је навео и да је консултације за састав 44. владе обавио са представницима Демократске партије социјалиста, Социјалдемократске партије, Социјалдемократа Црне Горе, Бошњачке странке, Албанске алтернативе, Форце, Демократске уније Албанаца, Демократске партије и Либералне партије.

Он је казао да се позиву нијесу одазвали представници Демократског фронта, Демократске Црне Горе, Социјалистичке народне партије (СНП), и Грађанског покрета УРА.

“Предлог да се мандат за састав владе повјери Миодрагу Лекићу, који ми је у име партија које су освојиле већину мандата на изборима 2020. године упутио Андрија Мандић, нијесам могао да прихватим јер сматрам да се за то нијесу стекли сви неопходни услови”, казао је Ђукановић.

Он је рекао да је јавност, од појединих представника партија који су учествовали у конституисању тог предлога, обавијештена да је Лекић добио само вербалну подршку и да потписе подршке нијесу дали УРА, СНП и ЦИВИС.

“Подсјећам да су приликом одређивања мандатара за састав 42. владе представници три побједничке коалиције (“За будућност Црне Горе”, “Мир је насша нација” и “Црно на бијело”) учествовали у консултативном процесу и приложили потписе подршке већине од 41 посланика”, навео је Ђукановић.

Он је додао да је приликом одређивања мандатара за састав 43. владе, политички лидери већине од 46 посланика су учествовали на консултацијама код предсједника државе и недвосмислено најавили подршку избору владе, што је до у нијансу потврђено на сједници парламента.

“Једино овог пута лидери који тврде да имају већину нијесу се одазвали на консултације. Нијесу предложили ни потписе већине посланика, а позивају се на претходно искуство које је сасвим другачије”,рекао је Ђукановић.

Он је додао да није стекао утисак да постоји јасна већина која би била у стању да формира владу која би понудила рјешења веома тешких проблема на финансијском, економском, правном, институционалном и политичком плану.

“Посебно на безбједносном, имајући у виду актуелну кризу у Европи изазвану агресијом Русије на Украјину, која има несумњиве импликације на безбједност Западног Балкана”, додао је Ђукановић.

Он сматра сматра да не постоји политичка сагласност о формирању владе, о чему, како је додао, свједочи и саопштење УРА-е, једног од конституената наводне већине, са сједнице предсједништва, што доживљава као намјеру да се даље троши вријеме у којем би се наставили преговори о диоби ресора у Влади и “мјеста по дубини”, док би за то вријеме држава била додатно урушавана.

“На основу наведеног, разговора које сам обавио, чињенице да су представници партија које сам навео игнорисали позив за консултације и неубједљивог предлога који сам добио, а који је јавно доведен у питање и од појединих представника странака које тврде да имају већину, обавјештавам Вас да је консултативни процес јасно показао да нема основа да се у Уставом предвиђеном року предложи мандатар који би обезбиједио подршку у Скупштини за састав 44. владе”, навео је Ђукановић.

Он је додао да према томе, сагласно уставним овлашћењима, подноси Предлог одлуке за скраћење мандата 27. сазива Скупштине.

Према ријечима Ђукановића, то је најоптималније рјешење у датој политичкој ситуацији, и у најбољем интересу свих грађана.

“Јер се тиме отвара могућност за организовање пријевремених парламентарних избора у што краћем року, што ће омогућити избор владе која ће дјеловати у пуном капацитету”, навео је он.

Ђукановић је казао да регионални глобални контекст, као и политичко-безбједносни изазови, економски и финансијски проблем са којима је суочена Црна Гора, посебно у енергетском сектору, здравству и другим областима захтијевају компетентну, одговорну и ефикасну владу.

“Која ће даноноћно бити посвећена њиховом рјешавању. Вјерујем да се до такве владе може доћи једино одлуком грађана на изборима”, поручио је Ђукановић.

Он је навео да користи уставну могућност и подноси Захтјев за сазивање Скупштине, на којој ће тачка дневног реда бити предлог одлуке за скраћење мандата 27. сазива Скупштине.

Ђукановић је подсјетио да је пред свим парламентарним партијама и Скупштином обавеза да се у најкраћем року изаберу чланови Судског савјета и судија Уставног суда.

“И тако превазиђе институционална криза у правосудном систему, што је на линији испуњавања обавеза из поглавија 23 и 24 и достизања жељене динамике у преговарачком процесу са Европском унијом”, навео је Ђукановић.

Подсјећамо, предсједница Скупштине Црне Горе Данијела Ђуровић вратила је јуче црногорском предсједнику Милу Ђукановићу захтјев да се одржи ванредна сједница парламента, на којој је требало да се расправља о скраћењу мандата Скупштини.

Разлог томе је што захтјев није био правно уредан.

У образложењу се наводи како је направљена процедурална грешка, јер Предсједник Црне Горе није доставио Приједлог одлуке о којој би требало да се гласа.

На то је јуче указао и шеф клуба посланика ДФ-а Славен Радуновић.

(Фонет, РТЦГ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер