субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > РТ: Највећи немачки увозник гаса "Унипер" тужио „Гаспром“ за неиспоручени гас, тражи милијарде евра одштете
Хроника

РТ: Највећи немачки увозник гаса "Унипер" тужио „Гаспром“ за неиспоручени гас, тражи милијарде евра одштете

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 02. децембар 2022.

Највећи немачки увозник гаса "Унипер" саопштио је у среду да тражи милијарде евра одштете од руског "Гаспрома" за неиспоручени природни гас и отворио арбитражни процес.

Према компанији која ће ускоро бити национализована, замена руских залиха ју је до сада коштала око 11,6 милијарди евра, а очекује се да ће та цифра расти до краја 2024. године.

„Тражимо надокнаду наше значајне финансијске штете у овом поступку. Реч је о количинама гаса које су уговором договорене са `Гаспромом`, али нису испоручене и за које смо морали да набавимо замене по изузетно високим тржишним ценама и то још морамо да урадимо“, рекао је извршни директор "Унипера" Клаус-Дитер Маубах.

Руски "Гаспром" експорт потврдио је да је "Унипер" покренуо арбитражни поступак, наводећи, међутим, да не признаје кршење уговора нити легитимност наведених захтева за накнаду штете.

Русија је смањење испорука првобитно приписала одржавању турбина на гасоводу "Северни ток 1", које је прекинуто због санкција које су увеле западне земље. Потом је гасовод дигнут у ваздух у септембру, због чега је постао нефункционалан.

Немачка компанија је такође саопштила да је одлучила да се што више, правно и кадровски, дистанцира од руске пословне јединице "Унипро".

"Унипер" је доведен на ивицу банкрота због пораста цена енергије и заустављених токова гаса из његовог главног снабдевача Русије. Раније овог месеца пријавио је запањујућих 40 милијарди евра нето губитак до септембра. Компанија сада тражи спас од 53 милијарде долара од немачке владе као део национализације.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер